Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Reclame mincinoase - Manipularea din reclame

Marius

Recommended Posts

• Management

Am initiat acest topic, unde as vrea sa discutam si sa semnalam reclamele mincinoase de pe piata. Poate fi o buna metoda de a evita capcanele publicitatii si un mod de a ne ajuta recproc.

Ideea mi-a venit dupa ce ieri, la o intalnire intre forumisti, colegul xbl a povestit ca ii dispar din minutele incluse in abonament la Cosmote, iar cand am ajuns acasa, am vazut la TV reclama Cosmote in care se spune:

"Extraoptiunea 800 minute in reteaua Cosmote + 100 minute nationale si internationale"

Avand proaspat in memorie povestirea colegului, am zis sa caut ceva detalii despre acest lucru si iata ce am gasit;

"Durata minima a unui apel efectuat din minutele incluse in extraoptiune este de 3 minute. Astfel, cele 800 de minute in retea si cele 100 de minute nationale si internationale incluse se consuma la secunda dupa primele trei minute indivizibile".

Cel mai probabil colegul xbl nu cunoaste aceasta prevedere, pentru ca aceasta mentiune nu este vizibila in spotul TV.

Unde e smecheria? E foarte simplu, o convorbire de cateva secunde consuma 3 minute din minutele incluse. ;)

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

14

• gbrgeorge

6

• Anelle

4

• BOF

4

Top Posters In This Topic

asa este, dar cei de pe la Cosmote din oras iti fac precizarea asta... Si cred ca si atunci cand activezi extraoptiunea, esti pus in tema...

Poate nu a fost atent...

Eu cred ca firmele mari, care tin la prestigiu, nu si-ar afecta reputatia prin astfel de reclame mincinoase. Poate ca, intr-adevar, xbl nu a fost atent la explicatii. Pe de alta parte, o reclama tv este foarte costisitoare, asa ca orice secunda in plus sau in minus conteaza. Nu toate informatiile pot fi cuprinse in ea. Dar ceea ce e clar e faptul ca exista si tentative de manipulare prin reclame. Poate "manipulare" este totusi un cuvant prea dur, cred ca ar fi mai bine sa-i spunem atragere de foloase prin trucuri ;)

Ce teapa tare asta chiar nu o stiam dar e super gandita, practic nu ofera nimeni si nici o firma de telefonie mare lucru in plus fata de alta ci doar sub alta forma...

Las' ca nici cu Orange nu mi-e rusine: ;)

Preţurile practicate de Orange pentru pachetele iPhone sunt de aproape trei ori mai mari dec?t cele de la O2UK, din Marea Britanie. Dacă preţurile abonamentelor de la cele două companii sunt similare, iPhone 3G 8GB costă 125 de euro ?n Marea Britanie şi 409 euro ?n Rom?nia, iar IPhone 3G 16GB costă 200 de euro la O2 UK şi 489 de euro la Orange Rom?nia. Abonamentul ?n valoare de 44 de euro de la O2UK are 600 de minute şi 500 de SMS-uri incluse, ?n timp ce abonamentul ?n valoare de 39 de euro de la Orange Rom?nia are 300 de minute şi 100 de SMS-uri incluse. Pe de altă parte, durata contractului pentru abonamentul O2UK este de 18 luni, ?n timp ce Orange oferă abonamente doar pe un an.

tabel.th.png

Sursa

Edited by Robotelu
  • Management

Robotelu, nu se compara!

Ce ai expus tu, are un target redus, iar comparatia este cu un operator de telefonie din Marea Britanie.

Pai cati oameni cumpara un pachet iPhone?

In schimb, oferta Cosmote se adreseaza unui segment mult mai mare al populatiei.

asa este, dar Cosmote iti ofera multe pachete, din care sa alegi... Iar daca te obosesti sa te duci pana la o reprezentanta, sau intri pe site, ti se va spune ce si cum...

iar cu reclama, daca ai afla TOTUL din reclama de la TV sau radio, de ce te-ai mai duce la magazin? Asa, te face putin curios sa te duci pana acolo... Daca ai ajuns acolo, sunt ceva sanse ptr ei sa le devii client...

Traficul pe showroom este marea problema a tuturor comerciantilor si cauta solutii sa imbunatateasca asta...

Ce ciudat, chiar azi am primit o tema de eseu pentru saptamana viitoare despre manipularea din reclame ;) Tot ma gandeam azi despre ce sa scriu, si cand am ajuns la topicul asta mi-a picat fisa ca sa zic asa :pfft: Mersi Marius btw :good:

Mai ziceti, mai ziceti, ca am de scris doua pagini :kissyou:

• Management

Ok! Sa mai zic una care am citit-o cu ceva timp in urma pe net:

Blue Air - smart flying, celebra companie aeriana low cost, promoveaza ideea ca bagajele de pana la 20 kg beneficiaza de gratuitate.

Uaauuuu!!!! Foarte tare frate! :kissyou:

Numai ca de cand lumea si pamantul toate companiile de transport aerian ofera in mod implicit gratuitate pentru bagajele cu greutate mai mica de 20 kg la clasa Economic si pana la 30 kg pentru clasa business.

;)

Pai da, dar pana nu demult nu erau companii de low cost. In general la astea n-ai masa (sau gustare, really, putini mai dau o masa ca lumea la zboruri <4 ore) zbori de pe la aeroporturi secundare si n-ai cota de bagaj de cala inclusa.

da marius ai foarte mare dreptate cu privire la aceste mii de minute pe care ti le ofera compania asta de telefonie mobila pe nume COSMOTE, chiar aseara am facut un mic calcul la minutele cu aproximatie vorbite in decursul zilei trecute ... si da, ai dreptate mi s-au facturat de trei ori mai mult.

Multumesc marius

Eu cred ca firmele mari, care tin la prestigiu, nu si-ar afecta reputatia prin astfel de reclame mincinoase.

Nu mai luati apararea la firme gen Cosmo rom/te. folosesc Cosmorom de cand erau primele 20 de secunde indivizibile si apoi vorbeam la secunda. cand au devenit cosmote s-a schimbat la 1 minut, mai mult, serviciul de "cronos" sau "cost control" nu mai functiona. am sunat la relatii cu clientii si iata raspunsul:"sunteti abonat COSMOROM si serviciul e functional doar pentru abonatii COSMOTE". atunci am trecut pe "cartela" si la un moment dat mi-am activat o optiune (foarte avantajoasa la vremea ei) iar dupa un an nu am mai beneficiat de aceasta ca cica s-a terminat oferta...

de unde atata prestigiu daca nu apreciezi un client din 2002? :D

gbrgeorge

eu am citt pe undeva un nene care se plangea de serviciile vodafone. dupa 10 ani de abonament la ei, plata luna de luna, facturi peste 100 ron, a dorit un alt abonament mai avantajos si a fost refuzat neoferindui-se decat aceleasi oferte ca noilor veniti in retea. drept urmare si-a retras abonamentul, pe langa abonament si cele 20 de tel care le aveau angajatii lui, + inca 15 nr ale familiei si nu mai stiu inca cateva zeci ale prietenilor. s-a mutat pe cosmote. faceti voi calculele.

Nu mai luati apararea la firme gen Cosmo rom/te.

Cu siguranta, eu nu m-am referit la Cosmote cand am vorbit de "firme cu prestigiu", ci la firmele care tin la numele lor. Nu aveam cum sa ma refer la aceasta firma, pt ca niciodata nu am fost abonatul ei. Era vorba de firmele cu renume, in general, si de faptul ca nu cred ca ar face apel la reclame mincinoase :)

ati auzit de PROVIDENT?

iti dau astia 25 milioane lei si platesti timp de 1 an vreo 90 lei pe saptamana.

cati bani dai inapoi? aproape 47 milioane

afacere,nu?

din cate am vazut la tv nu e vb de acelasi lucru... asta e tapa unei cunostinte care bineinteles nu a citit contractul..

da oare cati dintre noi le citim?

:))

gbrgeorge

nu tre sa citesti tot contractul, e suficient sa te uiti la penalitati si la dobanzi si mai era ceva..clauze de restituire. oricum cred ca ai voie sa iei contractul acasa si sa il rasfoiesti. eu mi-am luat teapa la UPC. Nu am platit o luna cablul + internet iar in urmatoarea lunami-a venit de plata si ptr luna in care nu am platit chiar daca am avut oprit atat cablul cat si netul. am apelat la toate cunostintele mele si rezultatul era acelasi : AI SEMNAT ?? PAPAPAPAPAPA

pai eu nu am avut curiozitatea sa citesc vreun contract nici inainte si nici dupa.....sunt prea multe pagini, scrisul mic si inghesuit, te intorc si p'o parte si pe alta de pana la urma ajungi la concluzia ca ai pierdut timpu' degeaba :shock:

gbrgeorge spune-ai de problema pe care ai avut-o datorita neplatirii abonamentului lunar la UPC, pai sa iti spun ce am patit eu la Cosmote, acum cateva luni de zile mi-a venit factura de plata a abonamentului foarte mare si nu am platit luna respectiva abonamentul. Cei de la Cosmote m-au sunat mi-au adus la cunostinta de factura ca sunt restant si mi-au blocat abonamentul aceasta constand in a nu mai putea apela, decat puteam sa primesc.

M-am dus sa platesc factura si surpriza m-au obligat sa platesc pe langa factura restanta o suma de 150lei pentru deblocarea abonamentului, domnisoara de acolo explicandu-mi ca aceasta suma de 150lei o sa imi fie restituita dupa o perioada de 6 luni si asta numai daca in perioada aceasta de 6 luni eu sunt cu plata facturilor abonamentului la zi