Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ce este un "cocalar" ?

Catalin
 Share

Recommended Posts

• Management

Cuvantul "cocalar" este asociat de obicei, cu un impătimit al manelelor, insă există astfel de persoane in toate domeniile.

Cum putem defini un cocalar ?

Ceva de genul "neam prost' sau, mai pe romaneşte, "să fii prost şi să te crezi special"?

Ce condiţii trebuie să indeplinească o persoană pentru a o putea asocia cu un cocalar ? Să aibă ochelari de soare stil "broască" şi cu un lanţ gros precum talanga vacii la gat ?

Sa discutam aici, să postam poze etc. Să dezbatem subiectul aici.

Astept părerile voastre.

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Nu cred ca a fi un ''cocalar'' inseamna sa te imbraci intr-un fel...

Cocalaru poate fi si doar in slipi pe plaja cu dinti de aur cu salba la gat si cu manelele pe telefon la maxim...bine cat l-o tine telefonul, ca daca nu face rost de la altul de el.

Poti asculta orice si purta orice atata timp cat nu crezi ca trebuie si altii sa asculte ce vrei tu, sau ce e mai grav la ceea ce cred eu ca este un cacalar este ca el crede ca este cel mai ce si nu mai e nimeni ca el...

Cocalar pt mine inseamna un om fara caracter fara educatie in unele cazuri analfabet , manelist , cu masina de bulgaria in cazul in care are, vopsit pe cap si lista poate continua.

• Management

Argoul de cocalar vine sau derivă din cuv?ntul ţigănesc ?cocales? (nu stiu dacă exact aşa se scrie şi nici nu ştiu traducerea precisă), dar se pare ca erau ?n ţigănie ceea ce noi astăzi numim bişniţari.

Cuvantul asta nici macar nu a existat vreodata in vocabularul meu. Sincer, pana in urma cu cateva luni, nici macar nu il auzisem. Acum imi dau seama ca e din ce in ce mai mult la moda, dar nu inteleg de ce. Indivizi dintre acestia pe care ii descrieti voi au aparut pe la noi in acelasi timp cu era manelelor, deci e cam multisor timp de atunci. Totul e legat de incultura lor: vestimentatia, "podoabele" (aici intra si masina, telefonul, "gepeseu'", "gagica"). Nu e vorba de prostie: e doar o lipsa acuta de educatie. Psihologic vorbind, oamenii au o tendinta (normala) de a-si depasi complexele. Asa ca, daca ar fi sa vedem latura pozitiva ( ;) ), ei se trateaza de complexul inferioritatii in educatie prin "sclipiciuri". :P

• Management

Dar cum şi după ce ?i recunoştem ?

Cocalar este masculinul de la piţipoancă?

E greşit dacă spun că un cocalar este cel care vrea să iasă ?n evidenţă prin orice mijloace, mai ales cu ajutorul banilor pe care-i are?

Că sunt cei care vor să pară ceea ce nu sunt.

;)

Eu recunosc cocalarul ca fiind acea persoană cu fiţe şi figuri ?n cap care poartă bijuterii ostentativ şi care are telefon de ultimă generaţie la vedere pentru a impresiona fetele de p?nă la 16 ani, ascultă acel gen de muzică (ne neapărat manele), care la 90% din populaţie ?nseamnă poluare fonică.

Un cocalar ?l poţi recunoaşte foarte uşor după vestimentaţia „de firmă” şi care mereu ?şi face fotografii ?n baie, ?n oglindă, de obicei ?mbracat sumar.

;)

I-a atitudine ! ->Adica sa nu m-ai iei autobuzu ! Ca e plin de cocalari ... :) !

Cocalari aia originali ;) Nu prea au bani ci vor sa dea impresia ca au !

Cum recunosti un cocalar ? Il intrebi daca ii plac manelele ! El NU v-a raspunde ca asculta acest gen sau ca ii plac,v-a spune direct "Manelele e viata mea" :)) !

14 semne ca prietenul tau e cocalar:

1. Citeaza din Florin Salam in felicitarea de Valentine’s

2. Gaseste orice scuza pentru a-si da tricoul jos

3. Cheltuie mai mult sa-si tuneze masina decat a dat pe ea

4. I se spune Tarky

5. Isi epileaza parul de pe piept

6. Are tatuaj pe gat

7. Are scris in CV cu cat impinge la piept

8. Bea bere la bidon cu prietenii in fata blocului si are peste 20 ani

9. Iti poate povesti cu acuratete cum arata interiorul unui solariu

10. Nu isi poate aminti ce nota a luat la bac, dar stie exact in ce an a aparut primul album Costi si Adrian Copilul Minune

11. Nefiind sarcastic, isi numeste organele genitale dupa un zeu grec

12. Isi schimba poza de profil pe hi5 cel putin o data pe saptamana

13. Poarta camasi descheiate la cel putin 3 nasturi si/sau pantofi de lac

14. Devine violent cand i se murdaresc pantofii

• 2 weeks later...

Fernando ca Fernando dar sa il vedeti pe ala de la Timisoara de vorbeste cu ingerasii si e un munte de om indopat cu pastile, nu sii stiu acum numele dar imi aduc imediat aminte de el. acuzat de viol de vreo 26 de ori.

• 3 weeks later...

No comment

cocalar.th.jpg

Unii dorm prin masini de nevoie, dar am impresia ca tie iti place...

dacia.th.jpg

Nu va suparati don'soara, vedeti ca vi s-a scurs cainele din mana pe jos si-ati calcat in el! :pfft:

caine.th.jpg

Edited by Robotelu

• 2 weeks later...