Jump to content
Romania Forum
Bogdan

Rulotele castiga teren in turismul romanesc

Recommended Posts

Bogdan

Dacă pentru majoritatea concediul ?nseamnă odihnă şi cazare la hotel, pentru ei fiecare concediu este o aventură, o poveste pe care o scriu la lumina focului de tabără, ?n zone pline de verdeaţă.

Sunt c?teva sute de rom?ni care au renunţat la agenţiile de turism, la recepţioneri, la itinerarii stabilite la minut. Şi-au cumpărat o rulotă şi au devenit propriii lor ghizi turistici, fără să depindă de programul nimănui, planific?ndu-şi concediul doar ?n funcţie de ce vor să viziteze.

Principalii clienţi ai caselor de vacanţă pe roţi (există circa 50 de modele de rulote şi autorulote) sunt familiile numeroase, dar şi persoanele single, cu v?rste cuprinse ?ntre 35 şi 55 de ani, econome, practice, care iubesc viaţa ?n aer liber şi natură.

391 de autorulote sunt ?nmatriculate ?n Rom?nia

fotorulote.jpg

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Am observat si eu ca rulota reprezintă o variantă de cazare din ce ?n ce mai populară pentru rom?ni.

Cea mai ieftină cameră, pe noapte, la un hotel costă 100 de lei. ?n camping ?nsă, nu plăteşti mai mult de 50 de lei pe zi.

Sunt c?teva sute de rom?ni care au renunţat la agenţiile de turism, la recepţioneri, la itinerarii stabilite la minut. Şi-au cumpărat o rulotă şi au devenit propriii lor ghizi turistici, fără să depindă de programul nimănui, planific?ndu-şi concediul doar ?n funcţie de ce vor să viziteze. Din păcate ?n rom?nia nu sunt foarte multe zone de campare, iar condiţiile sunt rudimentare - doar loc parcare şi conectarea la electricitate.

Exista și o Asociaţie a Proprietarilor de Rulote şi Autorulote, care numără acum 70 de membri cotizanţi şi alţi 700 ?nregistraţi. Cu timpul s-au cunoscut ?ntre ei şi au ajuns să meargă ?mpreună ?n vacanţă, cu rulota.

?n general rulotiştii sunt dintre cei care mergeau ?n tinereţe cu cortul, ?nsă acum au familie, c?ştigă mai bine. O rulotă la m?na a doua poate costa 3 - 4.000 euro, ?nsă una nouă trece de 12.000, iar autorulota poate ajunge p?nă la 50.000 euro, ?nsă e altceva, e motorizată, se conduce, rulota intră la categoria remorci. Pentru ambele trebuie plătit impozit, ?nmatriculare, asigurare, trebuie ?ntreţinută, schimbate piese etc. Dotările minime pentru o rulotă de două persoane includ loc de dormit, aragaz, frigider, toaletă, chiuvetă, aer condiţionat, dar mai poate fi dotată cu cabină de duş, boiler pentru ?ncălzit apa şi alte utilităţi.

Link către postare
Bogdan

Din păcate ?n rom?nia nu sunt foarte multe zone de campare, iar condiţiile sunt rudimentare - doar loc parcare şi conectarea la electricitate.

?n prezent, pe litoralul nostru funcţionează cinci campinguri oficiale ?n care, printre corturi, sunt acceptate şi rulote:

• Hanul Piraţilor şi Turist din nordul staţiunii Mamaia,
  • Meduza din Eforie Nord
  • Zodiac din Jupiter
  • MHT din Mangalia.

Tarifele diferă. La MHT se percepe o taxă de 10 lei pentru rulotă, 8 lei pentru automobil şi 14 lei pentru fiecare persoană.

La Zodiac se taxează 20 de lei pentru rulotă, 7 lei pentru maşină şi 16 lei pentru o persoană. Campingul oferă şi Internet wireless gratuit. Unele campinguri oferă gratuitate sau reduceri de preţ pentru copii, ?n funcţie de v?rstă.

Link către postare
sean28

de mult ma bate un gand sa achizitionez o rulota.

preturile la second nu sunt foarte ridicate.

intrebarea este un motor de 1.4 (de ex Loganul) cam ce greutate poate tracta?

cred ca pe Transfagarasan o cam ia la vale...:D))

Link către postare
Marius

Se descurca fara probleme, dar sa nu te astepti la depasiri.

Link către postare
RAIKKONEN

Nu cred ca este asa grea o rulota... !

Link către postare
Marius

E vorba si de gabarit. :D

Link către postare
yo9hrb

Hai sa reinviem topicul acesta.

Ca proaspat posesor de rulota, va pot spune ca te obisnuiesti destul de repede cu ea in carca. Mie mi-au trebuit cam 200 km. Sa nu va imaginati ca pot parca cu spatele, ca pot face intoarcerea din 3 miscari.... Pentru asta dezleg rulota, o apuc de protap si o manevrez cum vreau (daca e asfalt si nu e panta). In rest.... este ceva mai lata decat masina (dar exista oglinzi suplimentare, te obisnuiesti repede). Fostul proprietar mi-a spus sa reglez oglinda din dreapta a masinii astfel incat sa vad roata rulotei. Un sfat foarte util. In rest mergi mai incet (100 km/h am apucat doar pe autostrada), iei curbele mai larg, nu prea depasesti. La franare nu prea se cunoaste, daca franele rulotei sunt OK. Rulota mea are masa proprie 860kg, maxim autorizat 1000. O agat de un logan MCV (90 CP). Nu-ti trebuie o masina foarte puternica (auzeam pe unele forumuri ca trebuie 150CP minim), deoarece risti sa distrugi rulota. Este relativ fragila, nu a fost conceputa pentru liniute. Loganul de 1.4, cu motor de 75 CP, poate remorca 1100kg - cel putin asa scrie in talon. Cat despre dotarile din camping... eu imi pregatesc rulota pentru campare off-camping. Pentru asta am achizitionat niste celule solare, din care voi construi un panou de vreo 50W. Apa pentru spalat gasesc prin zona. Pentru baut... cumpar bere. Frigiderul merge pe gaz, daca mi-e frig am si sobita (tot pe gaz, evident). Bateria proprie are 80Ah (este baterie auto, cu toate ca se recomanda acumulatori deep-cycle). Daca va intereseaza sa cumparati o rulota, cautati forumurile de profil si vizitati cat mai multe rulote (eu am vazut aproape 30 pana m-am hotarat). Cand intrati in ea, nu trebuie sa miroasa a mucegai sau a odorizanti auto - aia ascund ceva. Trebuie sa miroasa a lemn. Sa nu aiba urme de infiltratii. Cel mai bine este sa aiba toaleta fixa cu golire exterioara, si cadita de dus (dusul se poate cumpara ulterior, e vreo 15...20 euro). Neaparat cort exterior (practic dubleaza suprafata rulotei). Un cort exterior SH e vreo 200 euro. Sa functioneze toate cele (aragaz, frigider - pe 220V, 12V si gaz- pompe de apa, amplificator de antena daca exista, sobita). Carligul este bine sa fie antibalans, ajuta mult in mers.

Cam atat pentru azi, daca sunt intrebari, va pot raspunde in limita micii mele experiente de rulotist (foarte proaspat).

O zi buna,

Silviu.

Link către postare
myyyhayyy06

Eu am fost anul trecut intr-o excursie cu rulota si te costa mult mai putin decata daca te-ai caza undeva

Modificat de myyyhayyy06

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

By using this site, you agree to our Terms of Use and Politica de confidenţialitate.