Jump to content
Romania Forum
REPTYLE

Totul despre chip tuning

Postări recomandate

REPTYLE

Ce avantaje si ce dezavantaje avem daca facem chip tuning ?!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

raspy90

frate eu nu sunt de acord cu Chip Tuning

Eu cred ca nu face bine la motor

PAREREA MEA

Link către postare
REPTYLE

la asta ma gandeam si eu..mai bine lasam pe cineva care se pricepe sa ne spuna despre chip!

Link către postare
bamse

Un Tunner care se respecta si cu un trecut in spate nu face aceste softuri dupa ureche. Prin optimizarea ECU-ului nu se forteaza parametrii admisi de producator. Modificarile facute se incadreaza in tolerantele cerute de fabricantul autoturismului.

Chiptuning-ul vizeaza in principal:

- marirea presiunii de supraalimentare (PEAK OVERBOOST) cu circa 200-400 mbar

- concomitent cu sporirea cantitatii injectate cu circa 8-10mg/H pe curba de acceleratie

- avansarea momentului inceputului injectiei, data fiind cantitatea sporita injectata

Nici eu nu eram pentru, insa de cand am cumparat masina actuala (care a venit cu soft de la fostul proprietar) mi-am schimbat parerea.

Sa nu mai spun ca in momentul de fata sunt disponibile inclusiv variante ECO-tuning care sunt menite sa scada consumul masinii, accentul nu mai este pus pe crsterea puterii.

Link către postare
REPTYLE

multumim pentru detalii domnu' Bamse :good:

Link către postare
bamse

Este bine ca inainte de a lua o decizie cu privire la modificarea softului sa afli cat mai multe informatii despre provider, atat feedback de la clienti cat si trecutul si experieta acestuia.

Link către postare
RedFighter

Sunt de acord cu resoftarile chair daca distribui powerboxuri. De ce? Pentru ca , desi gurile rele spun multe (deh, cel ce nare, nu are nici nevoie). Este o crestere de putere SAFE la un pret bun ! Modificarile Hardware sunt mai costisitoare decat cele de soft si , bineinteles ca vechii "raisari" cu calibra "tunat" sau cu "ursuletz" o sa spuna ca nu se pot face asa cresteri mari (~30%) cu asa suma mica si doar din soft. BA DA! Se poate. Insa si aici ca si in alte domenii, exista riscul celui care executa.

In general, tunnerii mari (ABT, Rieger) au si standuri DYNO pentru a testat inainte si dupa sib ei intr-adevar fac softurile custom, in functie de nr de km, uzura, etc ! Dar si pretul este pe masura.

Sunt ele riscuri, dar daca ne este frica de apa, nu papam peste (vb lu COSMIN) :D

Link către postare
turbocip

Un tuning de calitate este intotdeauna binevenit , vei avea o masina care urca mai repede in ture , motor mai elastic si o satisfactie dupa ce o conduci.

Am avut chiptuning pe G4 si pe A4 - masinile merg fara nici o problema la motor .

Consumul este ok

Link către postare
Marius

Tu ce recomanzi, resoftare sau powerboxuri?

Link către postare
turbocip

Cu siguranta Resoftare !

Link către postare
gbrgeorge

Ce stagii se fac in 3 etape si in ce constau ?

Link către postare
turbocip

Stage 1 este nivelul de chiptuning aplicabil modelelor care nu beneficiaza de alte modificari la motor si vizeaza maximizarea fiabilitatii in exploatare.

Stage 1 la motoarele turbodiesel presupune ca parametri de functionare ai turbosuflantei sa ramana 100% in normele de functionare impuse de fabricant.

Stage 2 la motoarele turbodiesel presupune ca presiunea in turbina sa fie crescuta pana in limitele permise de fabricant.

Stage 2 la motoarele turbo pe benzina presupune ca modelele in cauza sa fie echipate cu evacuare sport completa, admisie sport si dupa caz intercooler marit.

Stage 3 - se face soft in functie de modificarile (hardware) aduse... vezi Astra Bertone care am facut-o de la 190CP la 340CP

Stage 2 a fost la 257cp pe dyno ....

La stage 3 au fost aduse urmatoarele modificari :

Citez din mailul baiatului - ca sa nu mai stau sa editez (deh lenea :blink: )

Fata de configuratia initiala de cand am facut celalalt soft s-au modificat:

- Injectoarele: acum vor fi varianta de LEH (eu am motorul LET) sunt injectoarele de upgrade pt. motorul meu, astea noi au 480cc

- Debitmetru este tot cel de pe LEH, mai performant decat cel de LET (tot piesa de upgrade pt. motorul meu)

- Turbina am schimbat-o acum 3 luni, cea noua este de LEH, upgrade fata de ce aveam inainte (cea veche era kkk k03 si asta noua este kkk k04)

- Evacuarea am schimbat-o complet din turbo pana in spate, cea veche era pe dimensiune originala 55mm, acum e totul cap coada 76mm , am dat jos toate catalizatoarele, e free flow acum ..

2. In plus fata de cele de mai sus am (astea le aveam si data trecuta la prima resoftare):

- Intercooler-ul frontal cu traseu marit turbo

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.