Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Ce este "PayPal"?

Recommended Posts

• Management

Serviciul oferit de PayPal.com functioneaza ca un cont bancar, cu diferenta ca printr-un cont PayPal totul se realizeaza din fata calculatorului, prin intermediul unei conexiuni la Internet.

Un utilizator PayPal il poate "alimenta" contul cu o anumita valoare cu ajutorul unui card bancar compatibil cu platile online. Banii vor fi retrasi din contul traditional si mutati in cel electronic.

Este important de stiut ca aceasta operatiune nu presupune nici o extrataxa, transferul banilor fiind in sine o plata online, bancile din intreaga lume avand comision 0.

Platile pe site-uri web din contul PayPal reduc la minimum posibilitatea fraudelor in defavoarea utilizatorului, intrucat folosind acest serviciu nu mai este necesara divulgarea datele personale.

PayPal Demo

">
" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="425" height="350">

Contul Paypal este gratuit.

Nu exista taxe pentru clienti care trimit bani din conturile PayPal, dar exista o limita pentru cantitatea de bani care poate fi platita, care poate fi incasata sau retrasa din contul personal.

Exista mai multe tipuri de conturi la care variaza taxele si sumele maxime care pot fi transferate.

La inceput poti retrage o suma maxima de 500 Euro zilnic (depinde de tipul de cont).

Clientii din afara Statelor Unite vor plati o taxa nominala la inceput pentru retragere.

Daca ai afaceri importante de realizat trebuie sa alegi un tip nou de cont.

Conturile deschise de catre utilizatorii romani au totusi o serie de restrictii. PayPal in Romania ofera posibilitatea retragerii de bani.

Aici puteti vedea tarile din care se poate plati si din care se pot retrage bani. Romania se gaseste la categoria celor care pot trimite, ridica si extrage numerar.

Avantaje Paypal:

• Siguranta
  • Rapiditate
  • Numar mare de comercianti care accepta plata prin Paypal.
  • Istoric al platilor online
  • Garantia primirii marfurilor - daca vanzatorul este unul verificat de companie si tu nu primesti marfa, iti poti recupera banii. Cumparatorii sunt protejati daca cumpara marfuri pana in valoarea de 5000 USD pe an.

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

• Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Marius

18

• aurah

2

• Bogdan2901

2

• zerkar

2

Eu am folosit de mai multe ori paypal si nu au fost niciodata probleme. Pe ebay cam toata lumea il foloseste pt ca este sigur si rapid.

• Management

Normal, pentru ca PayPal a fost lansat in 1998 si cumparat de Ebay.com in 2002. :P

• Management
Marius

Tipurile de conturi PayPal

• Contul Personal - cu acest cont ai urmatoarele beneficii: poti sa trimiti bani, ai 24 de ore 7 zile din 7 protectie impotriva fraudei, beneficiezi de asistenta pentru clienti.
  • Contul PayPal Premier - cu acest cont ai urmatoarele facilitati: poti trimite bani, ai 24 de ore protectie impotriva fraudei 7 zile din 7, asistenta pentru clienti, unelte eBay, servicii pentru comercianti, se accepta carti de credit sau de debit.
  • Contul Business ? cu acest cont beneficiezi de aceleasi facilitati ca la contul Premier, in plus acest tip de cont este recomandat pentru a putea primi plati online.

Tipuri de credit carduri acceptate de PayPal

• Visa
  • MasterCard
  • Discover
  • American Express

Taxe si comisioane PayPal

Pentru contul Personal Paypal taxele si comisioanele sunt:

- deschiderea unui cont = gratis

- trimiterea, expedierea de bani = gratis

- retragerea de sume de bani = taxe in functie de metoda de retragere a banilor;

- sa adaugi bani la contul tau= gratis

- primirea de plati prin PayPal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck = gratis

- primirea de bani prin Credit Card, Debit Card = 3,4 % plus 0,55 EUR. Nu exista comisioane pentru plati efectuate prin Skype, in celelalte cazuri este o limita de 2 tranzactii pe an/ 3,4 % plus 0,35 EUR pentru platile prin card folosind PayPal sau Skype;

- tranzactii cu monede, valute diverse ? rata de schimb avand o taxa de 2,5 %.

Atentie, prin contul Personal nu se pot primi plati prin credit sau debit card, sau Buyer Credit prin eBay sau eBay Express, fara sa upgradezi la un cont Paypal Premium sau Business / taxe pentru platile in tari diferite.

Pentru conturile Paypal Premier sau Business taxele si comisioanele sunt:

- deschidere de cont = gratis

- sa trimiti bani = gratis

- sa retragi bani = taxe in functie de metoda de retragere

- sa adaugi fonduri, bani la contul tau Paypal = gratis

- sa primesti plati prin Paypal Balance, Paypal Instant Transfer sau Paypal eCheck= de la 1,9 % + 0,33 EUR pana la 3,4 % plus 0,35 EUR

- sa primesti plati prin Credit Card sau Debit Card = de la 1,9 % plus 0,35 EUR pana la 3,4 % plus 0,35 EUR

- tranzactii cu valute diferite = rata de schimb este de 2,5 % / taxe pentru plati internationale.

• 2 weeks later...
  • Management

Depinde de care este?

* Visa

* MasterCard

* Discover

* American Express

Sunt mai multe banci care nu sunt asa deschise la Paypal, sau pur si simplu angajatii lor nu stiu ce-i aia.

Din experienta va recomand Visa Electron cu Cont ROL de la ING, mi se pare ca-i moka pentru studenti si moka in primul an pentru ceilalti, si cel mai important, nu depindeti de functionarii mai mult sau mai putin capabili ai unei banci pentru codul ala de validare. Pur si simplu mers la multimat, printat extras de cont.

Celalalt avantaj ar fi ca daca vezi ceva interesant pana in 11PM si n-ai bani in cont mergi acolo si-i depui si deja poti plati acel ceva atunci.

• 1 month later...

Desi e sigur el nu ne poate ferii de naivitatea umana asa ca recomand tuturor sa intre direct pe site-ul oficial fara alte linkuri de redirectionare deoarece exista spamurile care pot captura foarte usor parolele si conturile fara a simti vre-o diferenta.

• 11 months later...

Dragii mei ,spuneti-mi de ce nu pot confirma cardul? acel cod ce trebuie introdus la paypal il am darcand dau get verified si apas butonul de confirmare imi spune ca folosesc o pagina paypal mai veche sau ca nu se poate din cauza "used bookmarks"Ma ajuta cineva?

• 7 months later...
Coloursbux

Am gasit cateva siteuri de pe care poti scoate bani prin clikuri.

Dupa ce faci suma minima care poate fi scoasa (variaza da la site la site intr-e 1-150$) iti faci cont pe PayPal si iti poti transfera bani in contul de pe PayPal.

De acolo poti sa ii scoti (pe card) sau ii poti folosi pentru ori ce fel de achizitie online.

Regulament

Postarea unui anunt de publicitate in orice alta arie se considera abatere si se sanctioneaza.

Edited by Marius
  • 5 months later...

Buna,

Am cateva nelamuriri in legatura cu acest cont Paypal,

-->Am atasat cardul VISA de la ING, astept inca acel cod pentru a il valida.

-->Dupa validare daca eu doresc azi sa platesc in lume undeva ceva, si nu am bani in cont, ma duc sa imi alimentez contul la banca cu lei, trebuie sa astept din nou acel cod 48 de ore pentru ca paypal sa imi vada acei bani si pentru a putea face plati?

Multumesc

• Management

Daca nu ai bani suficienti in cont, nu poti face plati.

Treaba cu codul de validare se face o singura data, la inceput.

• 2 months later...

Pt veteranii pay pal: a reusit cineva vreodata sa ataseze unui cont pay pal un cont in dolari? sau orice fel de alt cont? Mi-am deschis la ING doua conturi, unul in lei cu card si unul in dolari. Am facut asta pentru ca primesc plati in dolari si sa evit conversia dolari-euro-lei la cursuri neavantajoase. Intentionam sa imi fac primary in paypal cardul in dolari si din el sa imi transfer bani in cel din lei (evitand trecerea prin euro). La inregistrare pe paypal mi-a cerut numarului cardului (care e in lei) si acum nu ma lasa sa adaug un cont numai daca e de la o banca din U.S.. Ce parere aveti? E posibil sau pot sa imi inchid contul in dolari?

• 4 weeks later...
  • 3 weeks later...

Buna seara dl Marius. Sunt un domn din Caransebes, am o mare rugaminte, daca ma puteti ajuta cu o intrebare legat de pay pal. Am achizitionat de curand de pe ebay Germania un produs, care pe ebay.de, l-am licitat la 110USD, fiind un produs din China, pretul de licitatie era in USD. Acum am 48 ore sa-l platesc prin paypal doar. Eu insa nu am decat un card normal Reiffeizen Visa care este in lei. Cum pot sa-mi platesc achizitia? Si cum mi se face convertirea la dolar, este vorba de un TVA,ceva??

• Management

Pentru contul de PayPal e necesar un card bancar compatibil cu platile online. Aceasta informatie (daca de pe cardul dvs. puteti efectua sau nu plati online) o puteti obtine de la banca unde aveti contul.

Schimbul valutar se face de banca in momentul tranzactiei la cotatiile lor din ziua respectiva.

de ce nu reusesc sa-mi confirm cardul?am cont premier-nu stiu de ce l-am facut asa,din greseala cred- dar nu cred ca are vreo legatura,card visa electron si-mi tot apare aceeasi eroare : We were unable to verify this credit card. Please check if the information you entered is correct. If the problem persists, please try to enter a different credit card..Le-am scris celor de la "contact us" si mi-au tirmis un formular standard gen cat de multumita sunt de serviciul paypal :emo-non:

• Management

Lavinia, ai verificat contul? E vorba de codul din cele patru cifre pe care il primesti de la PayPal.

• 7 months later...

buna ziua, colaborez cu o firma care imi va plati comisionul intr-un cont pay pal, cum trebuie sa procedez pentru a ridica acest comision?

trebuie sa-mi deschid un cont la o banca cu card atasat apoi sa asociez acest cont cu contul paypal pe care il voi deschide si de acolo sa fac transferul?

imi puteti da mai multe detalii, pasii care trebuiesc urmati, am vazut ca e de preferat un cont ing, cum se deschide contul paypal.

Va multumesc antiipat.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...

Important Information

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Privacy Policy.