Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

irina3

Hipertensiune arteriala

Postări recomandate

irina3

Am tensiunea oscilanta si medicul cardiolog mi-a cerut un jurnal cu valorile tensiunii masurata zilnic.Doresc sa cumpar un tensiometru digital.Ce model de tensiometru folositi si ce marca imi recomandati?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

monica10

Am si eu aceleasi probleme cu tensiunea oscilanta.Pentru tensiune oscilanta in afara de tratamentul dat de medicul cardiolog eu mai folosesc :ceai de vasc,capsule Favisan,usturoi,paducel.Pentru masurarea tensiunii folosesc un tensiometru de incheietura Healthy Line pe care mi l-a recomandat medicul de familie acum un an de zile.Copiii mi-au facut de sarbatori cadou un tensiometru Omron.Le-am folosit pe amandoua si sunt foarte bune.Le recomand.

Link către postare
matei

Sunt hipertensiv si am mari probleme cu tensiunea arteriala.Si eu folosesc un tensiometru digital Healthyline, dar de brat.Am optat pentru acest model pentru ca in afara de baterii are si adaptor de utilizare la priza.Eu si sotia mea il folosim cu usurinta si suntem foarte multumiti de el.

Link către postare
cristi

Eu am unul din acela care se pune la incheitura maini si sunt multumit de el!

Link către postare
irina3

Va multumesc frumos pentru raspuns. Eu am bratul mai gros si as dori sa imi spuneti daca tensiometrul de brat Healthy Line are o manseta cu dimensiunea mai mare ?

Link către postare
matei

Manseta extra large pentru tensiometrul digital de brat Healthy Line o puteti achizitiona optional la cumpararea tensiometrului. Este destinata pentru persoanele cu o circumferinta mare a bratului.

Link către postare
irina3

Va multumesc frumos pentru raspuns. In urma recomandarilor dumneavoastra m-am hotarat si am cumparat tensiometrul de brat marca Healthy Line, impreuna cu manseta extra large . Am inceput sa imi monitorizez tensiunea zilnic si sunt foarte multumita de el. Are ecranul mare, usor de citit .Va multumesc si va urez multa sanatate.

Link către postare
juli1928

Nu stiu, dar in ultimul tim tot mai des ma doare capul, mai ales dimineata. Am oare hipertensiune?

Link către postare
AliIoana

Mergeti la oftalmolog, Juli.

Oare de ce medicii, inca folosesc clasicele modele de tensiometre?Pentru ca nu da gres, dar cel mai important este ca bataile inimii se aud prin stetoscop, acestea pot fi slabe, pot indica tahicardie, batai neregulate, si aceasta conteaza, in masurarea tensiunii. O baterie nu face asta.

Oricine poate folosi tensiometrul clasic cu stetoscop.

Atentie, hipertensiunea nu este o boala ci un simptom.De multe ori cand se instaleaza hipertensiunea, nici nu poate fi vorba de afectiuni cardiace, ci de cu totul alte afectiuni.

Link către postare
SunnyDay

Din cate stiu eu, si un nivel mare de umiditate poate duce la o tensiune mare. E un proces mai lung, de fapt, umiditatea duce la apa in plamani, dupa creste ritmul cardiac si, apoi, tensiunea. Eu mi-am un higrometru si am vazut ca am un nivel de 79%. Nu am ajuns sa am tensiunea mare, dar tot am avut cateva probleme de respiratie. Aveti grija.

Link către postare
tianaz

Daca am hipertensiune pot sa iau pastile pentru potenta? Am  probleme cu asa ceva si vreau sa scap de ele.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.