Jump to content
Romania Forum
Martha

Diete, regimuri de slabire

Postări recomandate

Martha

Ce regimuri de slabire ati incercat si au functionat?

Haideti sa impartasim aici experiente si pareri legate de aceasta tema.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Nick

Pe vremea cand eram asa rotunda incat un bobarnac m-ar fi facut sa ma rostogolesc, adica pe la vreo 15 ani, am incercat o combinatie (paguboasa, spun eu acum): pastile de slabit+mers la sala. Rezultate: 0 (adica stai, mi-am distrus stomacul+spatele :doh: ). Dupa ceva vreme (pe la vreo 20), dieta...nepaguboasa a fost o perioada in care nu am mai putut manca nimic altceva decat cartofi prajiti. Cum ar zice tata, aveam ceva goange pe creier pe atunci :) . Ideea e ca nu mai suportam sa mananc altceva decat cartofi prajiti. Probabil ca atunci mi s-a schimbat metabolismul. Tot de atunci nu a mai fost niciodata nevoie sa mai tin vreo dieta pentru ca rar pun 1-2 kg, pe care apoi le si dau repede jos cand incepe munca. Sigur, nu o sa arat niciodata ca un manechin, dar poate nici nu este asta scopul :)

Link către postare
Martha

Adica ti-ai schimbat metabolismul si ai slabit cu cartofi prajiti? :D

Foarte tare! Ma gandesc la ce sfant trebuie sa platesc pomelnice pentru ca prajiturile din cofetarii sa-mi schimbe metabolismul. :D

Link către postare
Nick

Asta mi s-a intamplat mie. Cel putin asa cred, ca atunci s-a schimbat. De n-o fi asa, asta e! :)

Apropo, si acum mananc aproape in fiecare seara cartofi prajiti ;)

Link către postare
Martha

N-am zis-o cu rautate, n-am zis nici ca nu cred. Oricum, atunci cand mananci un singur aliment, cum spui tu ca ai facut atunci, nu cred ca poti manca prea mult. Poate schimbarea metabolismului a fost o simpla coincidenta, poate nu...

Oricum, ma poti condamna ca vreau si eu, insa cu savarine, amandine, amarene etc? :D N-am avut niciodata o slabiciune pentru cartofi prajiti. :P

Link către postare
Nick

Ar fi grozav sa mearga. :)

Sincer, nu cred in diete si magii. Doar atentia sporita la modul in care ne alimentam, alaturi de miscare si de liniste sufleteasca, astea ar fi ingredientele pentru a fi asa cum iti doresti fizic.

Link către postare
Martha

liniste sufleteasca

Oricat ar parea de ciudat sa vorbim despre asta in cadrul topicului acesta, cred ca linistea sufleteasca sau echilibrul interior cantaresc mult. Un om cu adevarat echilibrat in interior nu are de ce sa se manifeste prin excese alimentare...si de niciun alt fel.

Link către postare
AliIoana

Vreo doua luni m-am indopat cu Lindaxa, vestita sibutramina.A dat roade, am slabit foarte mult, intr-un timp scurt, insa aproape mi-a distrus sistemul imunitar; cand am renuntat la ea, pentru ca a fost retrasa de pe piata, am pus la loc si mai mult decat dadusem jos, la care s-a mai adaugat si stresul examenelor, asa incat atunci cand sunt stresata sau suparata mancam incontinuu, mai ales dulciuri.

Am ajuns la concluzia ca pastilele de slabit nu sunt bune si nici mancatul excesiv ca un leac pentru starile de tristete.

Am primit un sfat bun : sa mananc covrigi uscati si paine uscata atunci cand imi e foame, piureuri de legume, piept de pui fript, legume fierte, fructe la cuptor, dar mai ales foarte multe supe consistente.Se pare ca functioneaza.

Link către postare
R_a_z_v_a_n

... alaturi de miscare ...

De cand il am pe Rocky, boxerul care acum are doi ani si vreo 2 luni, am slabit aproximativ 18 kg fara nicio alta dieta sau retinere de la mancare. In fiecare dimineata cate o jumatate de ora in jur orei 7:30 si seara minim 1,5 ore de plimbareala.

Reteta garantata! ;) Si nu, nu trebuie neaparat un caine pentru plimbare ( :P ) dar fara unul mai sari unele zile pe motive intameiate sau mai putin intemeiate. Avand caine, n-ai cum sa nu iesi, indiferent de vreme, chef etc. :D

Link către postare
Martha

De cand il am pe Rocky, boxerul care acum are doi ani si vreo 2 luni, am slabit aproximativ 18 kg fara nicio alta dieta sau retinere de la mancare.

Asta inseamna 18 kilograme in... hmmm... doi ani? Mancand absolut la fel cum mancai inainte? Cred ca poti face afaceri cu Rocky asta. :P

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Cam asa ceva. 17, 18 kg in doi ani fara nicio abtinere de la vreun fel de mancare.

Link către postare
baiatul26

cea mai buna reteta pentru slabit este regimul alimentar si cardio min 40 de minute pe zi.regimul alimentar constand in fruncte,legume,alimente bogate in fibre adica fara carbohidrati(aproape fara).

Link către postare
Adiere

Eu doar evit anumite alimente "nesanatoase", dar nu renunt definitiv la ele.

Nu-mi place sa ma privez, dar nici nu fac excese.

N-am tinut niciodata cura de slabire, mananc numai cand imi este foame.

Obsesia asta bolnaviciosa, a pus stapanire pe mintea multora.

Cred doar in cumpatare, si pe mine asta ma ajuta sa-mi mentin greutatea in jurul a 60kg.

Nu fac sport, si duc o viata mai mult sedentara.

Link către postare
baiatul26

ar fi bine sa aiba toate fetele parerea asta.

Modificat de baiatul26

Link către postare
Martha

Faza tare : de cand m-am apucat de gatit la modul mai serios, asa, mi-au trecut poftele de mancare (aveam suspect de multe :blink: ). Adica dupa ce stau o ora, doua, hai trei ore ( in situatii cu totul si cu totul exceptionale si nemaintalnite pana acum :D) in bucatarie ca sa fac niste chestii, nu-mi mai vine sa mananc.

No bine, in caz ca o citi vreodata cineva asta si s-o grabi sa traga concluzii, gatesc foarte bine pentru un incapator ( a se citi "rezonabil, decent"). :))

Modificat de Martha

Link către postare
BGeorge

Poti sa consumi orice aliment doresti si sa mananci de cate ori vrei pe zi, dar trebuie sa ai grija mare la cat mananci si sa iti fixezi, daca poti, un program pe care sa-l respecti.

Daca vrei sa dai jos mai mult din stratul adipos (grasimea) si sa prinzi forme trebuie sa lucrezi toti muschii, nu doar cei abdominali (am dat un exemplu). Dupa un program bine stabilit la sala, indicat ar fi sa facem si cardio minim de 3 ori / saptamana (30 min sau mai mult / sesiune ).

Cel putin la mine a functionat dieta, am slabit 8 kg in 4..5 luni, iar acum muncesc la sala pentru forme.

Modificat de BGeorge

Link către postare
Binxi

Parerea mea este ca cea mai buna solutie pe termen lung, pentru a preveni ingrasarea, dar si pentru a slabi propriu-zis, este de a renunta la paine si a reduce cat se poate carbohidratii foarte rafinati. Si, desigur, cel mai important este sa nu mai mananci zahar. Este o invstitie pe termen lung in sanatate, dar care merita. Cel putin la mine functioneaza. Cu cat te alimentezi cat mai simplu si fara cele anterior mentionate, cu atat slabesti mai usor. Legume, carne, lactate (nu lapte dulce), fructe, carbohidrati de genul orez/cartofi, cam asta e ordinea in functie de importanta.

Link către postare
AliIoana

Mai nou, iai capsula de slabit, naturista, cica, asa se numeste, asta e a 5 a zi, 1 kg si 500 de gr date jos.Proprietatea principala e ca taie pofta de mancare. Am inceput sa mananc mai regulat si am 3 zile de cand nu mai mananc dulciuri, plus ca nu mai mananc dupa 6 seara.

Link către postare
Ramona21

Eu am folosit pentru slabire niste suplimente alimentare numite acaiberry900. Am folosit aceste suplimente cca 3 luni si am slabit in jur de 7 kg. Ma simt foarte bine decand le-am luat, nu ma mai simt balonata si sunt plina de vitalitate!

Link către postare
dinu23

Buna Ramona!

Si la mine au functionat suplimentele acelea. Eu le-am luat ca adjuvant intr-o anumita dieta. Ideea e ca am facut foarte multe exercitii fizice si m-am abtinut de la multe produse pe care doream sa le mananc! Oricum respectivele suplimente iti accelereaza metabolismul si grasimile se ard mai rapid!

Link către postare
andreeadea

Eu doar evit dulcurile si painea. Merg la sala de 2 ori pe saptamana. Reusesc sa slabesc 2 kilograme pe saptamana. Nu am incercat produse de slabit? Sunt eficiente?

Link către postare
cristina121

Si pe ce perioada le-ai luat? Am auzit si eu de suplimentele astea cum ca ar fi bune, dar deocamdata sunt doar in cautari:)

Link către postare
alina282

Ramona am cautat si eu despre produsele alea pe internet si am gasit feedback pozitiv. Probabil ca functioneaza!

Link către postare
cori23

Ramona suplimentele alimentare sunt eficiente pentru ca iti intensifica arderile si iti reduc apetitul.Mancand mai putin si arzand caloriile cu o intensitate mai mare poti slabi in felul asta intr-un timp scurt!

Link către postare
nefertiti

Buna,

Eu am slabit 30 kg in 5 luni. Nu am facut nici o dieta, doar am baut suc din iarba de grau.Si nu am mancat dupa ora 6. Mi-a reglat metabolismul si este plin de vitamine. Regenereaza, detoxifica, alcanizeaza, 100 % natural. Nu este mai scump decat herbalife, chiar mai ieftin. Ajuta la multe boli. Am avut si hemoroizi, nu mai am. Desi am si fost operat din cauza asta, recomand la toata lumea. Pe siteul lor se poate citi toate efectele benefice. Am vazut ca si cancerul se trateaza cu acest suc. Dar pot sa zic ca nu mai imi cade nici parul de atunci. Sanatate!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.