Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Robotelu

Cat sport am facut azi?

Postări recomandate

Robotelu

Incercam mai demult cu amicul Gbrgeorge sa scriem pe forum cam cat sport am facut in ziua aia, intr-un fel de competitie amicala. S-a ales praful de planul ala :lol: , asa ca deschid topicul asta dedicat tuturor.

Ce vreau sa scriem pe-aici? Cam tot ce am facut intr-o zi din punct de vedere al alimentatiei, exercitiilor fizice, odihna si ceva impresii despre cum va simtiti dupa ce ati facut trebusoarele enumerate anterior.

Incep eu, ca de aia suntem olteni, sa ne bagam in fata! :lol:

Alimentatie: sandwich-uri cu de toate, un ceai rece si mai pe seara un pahar mare de iaurt.

Exercitii fizice: 4 serii a cate 2 ture de baza sportiva + 2 serii a 20-24 flotari.

Odihna: de obicei, 6 ore imi ajung, da' in ultima vreme am cam lenevit si cate 8-9.

Impresii: forma fizica putin mai buna ca ieri ( :lol: ), mici dureri la gambe si abdominalii oblici, da' nimic de speriat; pana maine sigur trec. :D

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Kristina

cu Alimentatia din pacate o cam dau in bara :)) dar ma rog, o sa incerc sa ma mai abtin.

Azi deocamdata n-am facut nimic, dar voi merge la obisnuita sedinta de aerobic B)

De la cea de ieri am ramas cu o febra musculara puternica la gat, fese coapse si abdomen :))

Link către postare
Nick

Kristina, ciocolata si dus fiebinte = 0 febra musculara. Poti incerca si o sauna dupa efort :)

Link către postare
Robotelu

Ciocolata n-are nicio treaba; febra musculara e doar o scuza ptr femei ca sa manance mai multa. :pfft: Dusul fierbinte da, chiar functioneaza. :good: Sau daca va plac medicamentele, puteti aposta o aspirina.

On topic: azi, dupa dracii de mi i-am facut la examen, abia asteptam sa se faca 10 sa ma duc sa alerg. 8 ture am dat azi si vreo 60-70 de flotari, da' simt ca s-a dus stresul de dupa examen; nu-i nimic, vine altu' cat de curand! :))

Cre' ca daca ma chinui putin, pot sa storc apa din tricou. :lol:

La capitolul alimentatie am fost cam praf azi, n-am mancat prea ordonat, da' cu caldura asta nici ca am pofta.

Febra vad ca nu mai am, ramane sa maresc norma la 10 ture si 100 de flotari. :emo-box:

Modificat de Robotelu

Link către postare
AliIoana

Cel mai frumos sport pentru mine : dimineata, cand ma trezesc, ma intind. :D

Robotelule tu nu mai ai nevoie de sport, tu faci un sport extrem si de performanta : examenele. :D

Pentru febra musculara eu recomand sucul de portocale la care se mai adauga cateva lingurite de zahar si o fiola de baut magne b6/pe zi, pentru ca o febra musculara indica si pierderi de magneziu. De altfel orice durere de muschi, mai ales in zona coapselor si a gambelor indica asta.

Link către postare
Robotelu

Ieri am fost iar sa alerg, dupa cateva zile bune de pauza. Inainte de plecare cu vreo 45 de minute am mancat; ... mare greseala. :)) Abia am dat 6 ture si am facut cam 60 de flotari. :emo-secret: Diseara cred ca ma duc iar. :emo-box:

Link către postare
Adiere

Daca am alergat astazi prin magazine se pune? :lol:

Link către postare
Catalin

Depinde cat ai cheltuit. :))

Link către postare
Adiere

Nici prea mult, dar nici prea putin... :))

Link către postare
Robotelu

Eu ma chinui aici sa motivez poporu' sa mai dea din picioruse si pretenu' asta uite ce zice: :lol:

Dr. Paulo Ubiratan, Porto Alegre, Rio Grande do Sul, într-un interviu acordat TV locale, a fost întrebat despre mai multe sfaturi pe care întotdeauna le-a dat ...

Întrebare: Exercitiile cardiovasculare prelungesc viata, nu?

R: Inima ta a fost facuta pentru a bate un numãr de ori ... Nu-ti irosi bataile cu exercitii. Totul în cele din urmã se uzeazã. Accelerarea inimii nu va va face sa trãiti mai mult. Asta e ca si cum ai spune ca se poate extinde durata vietii masinii , daca o faceti sa mearga mai repede. Vrei sa traiesti mai mult? Ia un pui de somn!

Î: Ar trebui sã mã opresc cu consumul de carne rosie si sa mãnânc mai multe fructe si legume?

R: Tu trebuie sã întelegi logistica eficientei ... . Vaca ce manânca? Iarbã si porumb. Ce sunt alea? Plante. Deci, o friptura nu este nimic mai mult, este un mecanism eficient de a pune legume în sistemul dumneavoastrã . Vrei sa manânci boabe? Mãnâncã pui.

Î: Ar trebui sã reduc consumul de alcool?

R: Categoric nu. Vinul se face pe bazã de fructe. Brandy este distilat din vin, ceea ce înseamnã cã acestea trag apa din fructe, astfel încât sã profite din plin din ea. Berea este, de asemenea, din cereale. Le puteti lua!

Î: Care sunt avantajele unui program regulat exercitii fizice?

R: Filosofia mea este: Dacã nu aveti nicio durere ... sunteti bine!

Î: Fripturile sunt daunatoare?

R: Nu m-ai ascultat! ... Astãzi alimentele sunt prajite in ulei vegetal. Adevãrul este cã acestea raman impregnate cu ulei vegetal. Cum ar putea uleiul de plante sa fie dãunãtor pentru tine?

I: Flexiunile ajuta la reducerea grasimii?

R: Categoric nu! Exercitarea unui muschi doar il face sã creasca în dimensiune.

Î: Ciocolata face rau?

R: Esti nebun? ! E cacao! O alta legume! Este o mâncare bunã pentru a fi fericit!

Si tine minte: viata, nu ar trebui sã fie o cãlãtorie pânã la mormânt, cu intentia de a ajunge sanatos acolo, cu un corp atractiv si un organism bine conservat. Mai bine ia celalalt drum - bere într-o mânã - chips de cartofi în cealalta - mult sex si un organism complet uzat, pe deplin folosit, strigând ca ... A MERITAT SA FACI CALATORIA!

Daca a umbla inseamna a fi sanatos, postasul ar fi nemuritor!

Balena inoata toatã ziua, mananca doar peste si bea apa si totusi e TARE GRASA!

REMEMBER:

Un iepure alearga, sare toata viata si traieste15 ani, broasca testoasã nu alearga NICIODATA si trãieste 450 de ani.

• Upvote 1

Link către postare
Robotelu

Azi ZERO, dar ieri am reusit 6 ture de teren si 50 de flotari. Doar ca acum sunt acasa, asa ca terenul e mai mic, ptr echipa de divizia C, insa iarba compenseaza, ca e mai greu de alergat decat pe pista.

Ma asteptam sa fac febra, dar n-am nici pe dreaq, asa ca maine seara ma duc iar. :emo-box:

Link către postare
gbrgeorge

Din pacate, si eu azi ZERO. Am lucrat in seara trecuta si pofta de miscare s-a dus. Totusi, spun astia la TV ca recomanda "sa faceti miscare 30 de minute in fiecare zi" si a mea baby ma plimba prin parcuri mai mult de 30 de minute. Astea nu se pun ? :))

Link către postare
Adiere

Ba se pun daca va fugariti prin parcuri.. :))

Link către postare
gbrgeorge

Fugim unul de altul :)). Astazi am luat la pas vreo 2 km pe jos...din pacate am bagat o inghetata la cornet care cred ca a anulat totul :))

Link către postare
gbrgeorge

Robotelule, cand revii din concediu, priveste acest filmulet facut de mine in parc cu niste exercitii la care m-am chinuit putin :))

Link către postare
Marius

Pffaaa ... ce ti-a cazut parul!!!

Link către postare
gbrgeorge

In loc sa apreciezi efortul ce l-am depus :))

Incredibil videoclip. Cred ca este unul din cei mai puternici oameni...normali :)

Link către postare
Daniel777

Mai frate nu stiu cine este tipul, dar pare american si mai stiu faptul ca, daca secventa nu este trucata intradevar merita tot respectul . Baiatul asta este intradevar ceva de remarcat . Respect pentru performanta lui , pentru care sunt sigur ca a muncit destul de multi ani . :good:

Link către postare
gbrgeorge

Nu stiu cine e, nu stiu de unde e...l-am gasit intamplator pe un site si am spus ca s-ar potrivi ptr motivarea celor ce vor sa posteze aici :))

Link către postare
Nick

Vad ca niciunul nu se mai straduieste sa mai scrie aici. V-ati lasat? Pfff! Pai, stati sa va zic eu. Cum tineretea ma cam paraseste si carnea mi se inmoaie (goange d'ale femeilor trecute de 30 ;) ), de cand am reajuns pe plaiuri cu alta limba materna mi-am platit un abonament pentru 3 luni la o sala, miscare+sauna. Asa ca, de cateva zile merg acolo, ma misc vreo 30 de minute (ca asa recomanda aia pe la tv) si am intrat la sauna de doua ori. Mai, sincer, chiar incep sa ma simt bine. Acu' sigur ca nici tineretea nu se intoarse, nici carnea nu se facu mai tare pe mine dupa nici o saptamana, da' endorfinele parca nu-mi mai lasa figura acra :D

Cat despre alimentatie...eh! aici se schimba datele problemei: inca imi place carnea de rata frumos asezata pe cartofi prajiti :D

Link către postare
Robotelu

Robotelule, cand revii din concediu, priveste acest filmulet facut de mine in parc cu niste exercitii la care m-am chinuit putin :))

Da bre, da' asta toata ziua numai asta face; nu tu dus la facultate si invatat ptr examene, nu tu facut inventare si sute de tabele...

@Nick, cu mancarea nu e panica; uite la astia cat baga: :))

Eu o sa ma apuc iar, dar dupa 7; intai sa termin cu restantele astea. :doh:

Obiectiv: 100 de flotari pe serii de cate 20 si 10 ture de stadion, date in 5,3 si 2 serii, iar spre final poate chiar una singura. :rolleyes:

Link către postare
Robotelu

Eh, cam departe tinta aia, da' eu zic ca ptr inceput e bine: 7 ture de teren si cam 50 de flotari. :emo-box:

Link către postare
Robotelu

Aseara n-am mai fost sa alerg, dar am facut 50 de flotari. Cu greu! :lol: M-am ales cu ceva febra, da' sper sa treaca dupa exercitiile de azi. :D Poate ma bag si la ceva abdomene. :naughty:

Link către postare
Nick

Robotelu, da' tu chiar te tii de treaba! :)

De 3 ori pe saptamana am continuat sa merg si eu sa ma misc putin+1 sauna la doua saptamani. Ma simt bine. Poate asta era solutia anti-rutina. Parca si somnul e mai linistitor...

Link către postare
Robotelu

Eh, incerc si eu sa imi mai fac de lucru. :D

Aseara 60 de flotari si... 40 de abdomene. :naughty: Sa vedem in seara asta cat ma tin balamalele, ca vad ca tot nu m-a lasat febra musculara.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.