Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Preferi masina noua sau second-hand?

35 voturi

1. 1. Ce preferi ?

• masina noua
      15
    • masina second-hand
      20

Recommended Posts

R_a_z_v_a_n

SH intotdeauna. Sunt de parere ca pierderea este muuult mai mica la o masina de mana a doua. Am avut si am in continuare numai masini de acest gen, adica folosite si niciodata nu am fost dezamagit.

Exemple:

• Dacia Papuc 1984 - cumparata in 1997 cu 1.400 lei si revanduta in 2004 cu 1.800 lei
  • VW Jetta 1983 - cumparata cu 2.000 lei in 2005 revanduta dupa 2 ani cu 5.000 lei
  • Daewoo Cielo 1997 - cumparata din targ cu 4.200 euro si revanduta dupa 2 ani cu 4.000 euro.
  • VW Passat 2004 - cumparat cu 12.200 euro, inca la mine. :)

Modificat de R_a_z_v_a_n

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gbrgeorge

Acum s-ar putea sa pierzi cat ai castigat la celelalte :)

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Tot ce se poate daca ar fi cazul de vanzare in perioada asta. Momentan sunt prea multumit de masina sa ma gandesc la aceasta posibilitate. :)

Link către postare
gbrgeorge

OFF - oricum arata deosebit :pfft:

Link către postare
Adiere

ce au masinile roz ? daca gasesti un Bugatii roz, nu mergi cu el ? :pfft:

NU !!!! :rolleyes:

Poate fi el si Bugatti, dar roz e prea mult....

Link către postare
sean28

conduc o masina sh din 2005, luata de mine in 2009. are 65.000 km. e ok de oras. consum mic, costuri cu intretinerea mici, mai schimbi vopseaua cu cate unu in trafic, ca de...masina nelovita si femeie ne***fardata nu exista. daca se defecteaza (cum mi s-a mai intamplat) o inchid, o trag langa bordura (in oras vorbesc) si vin ziua urmatoare cu "doctorul" la ea.

eee..acum vine problema: vreau sa plec la mare/munte. iau loganul cu imprumut de la parinti. e luat nou din 2007. l-am condus doar eu si tata. stiu pe unde a umblat, imi ofera incredere ca nu ma lasa in drum. daca te lasa masina cand pleci in concediu cu bagaje, coil, familie, etc..ai cam pus-o! se duce tot concediu pe apa sambetei.

CONCLUZIE:

dincolo de pret, faima, imagine, fitze, culoare, dotari, conceptii, etc

O masina trebuie sa iti ofere incredere ca te duce si te aduce la destinatie, chiar si cand faci 2000-3000 Km intr-o saptamana, lucru pe care o masina SH veche de 10 ani si cu peste 150.000 Km nu il face. Nu ai incredere ca intr-o masina noua.

Link către postare
iionut

Ca sa fiu sincer, la ce masini ssunt la second acum, nu cred ca te-ar mai interesa una noua...insa, daca ar exista resurse bananesti destul de satisfacatoare(vorbesc pentru cei de rand,ca mine), si eu as opta pentru o masina noua...eu consider masina o necesitate, nu o fita, aia care te-a "slujit" ani buni, merita numita masina!(fie ea veche, fie noua)

Modificat de iionut

Link către postare
ReDIYack

Eu as prefera o masina noua, deoarece poti sa o configurezi dupa propriul gust si nici nu prea ai de ce sa iti faci griji pentru probleme tehnice, dar nu exclud posibilitatea achizitionarii unei masini second hand mai ales pe criza asta.

Pacat totusi ca multi care isi cumpara masini la mana a doua aleg modele cu mult peste posibilitatile lor materiale si le fac 'reviziile' numai pe la dezmembrari auto, si cand te mai uiti pe strada parca e mult mai frumos un golf 6 fata de un bmw din 2000.

Modificat de ReDIYack

Link către postare
nicuvlad1606

Second hand nu inseamna neaparat forjata vai de capul ei, depinde si de buget si de alegerea ta. 

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

By using this site, you agree to our Terms of Use and Politica de confidenţialitate.