Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Te-ai muta la tara ca sa traiesti mai bine?

Sondaj privind schimbarea mediului in care traiesti.  

15 voturi

1. 1. Te-ai muta la tara ca sa traiesti mai bine?

• Da.
      9
    • Nu.
      6

Postări recomandate

Catalin

Decat codas la oras, mai bine in satul tau fruntas. :hmmmt:

Cum locuri de munca se gasesc greu, iar ajutorul de somaj nu este mare, mai bine te intorci la neamuri, pui o rosie, cresti o gaina si nu-ti mai este foame.

Aprox. 2% dintre romani au de gand sa renunte la traiul de la bloc sa se intoarca pe ulita.

Voi ce ati prefera?

PS: Nu uitați să votați!!! :D

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

RAIKKONEN

Da, clar m-as muta la tara peste cativa ani! Nu cred ca la tara traiesti mai bine, dar m-as duce intr-un sat mai Upgradat, fara oameni de culoare, si in care sa te poti odihni ca lumea, sa ai parte de liniste!

Link către postare
gbrgeorge

Am votat cum ca as prefera sa stau la tara. Avand in vedere experientele prin care am trecut de cand stau afara din oras aleg fara sa ma gandesc sa stau la tara.

Link către postare
Clodius

NU. Deocamdata prefer confortul si posibilitatile de la oras.

Ma plictisesc relativ repede cand merg la tara.

Link către postare
gbrgeorge

Clodius, nu uita sa votezi :hmmmt: Momentan sunteti in inferioritate

Link către postare
Nick

Si eu as trai la tara mult mai bine decat intre zidurile unui apartament din oras. Prefer aerul curat si sanatatea pamantului. Clodius, confort poti avea si intr-o casa la tara, de tine depinde! Adauga la asta cina luata in curte, sub bolti de trandafiri sau de vita-de-vie, un caine, mirosul fructelor etc. :hmmmt:

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Am votat NU. Am 'tara' destul de aproape ca sa pot 'evada' cand vreau.

Link către postare
gbrgeorge

Adauga la asta cina luata in curte, sub bolti de trandafiri sau de vita-de-vie, un caine, mirosul fructelor etc. :hmmmt:

Se poate fara muste si tantari ? :D

Link către postare
Nick

La un gratar, am uitat sa adaug :hmmmt: Fumul alunga tantarii. In plus, tantari si muste ai si in oras, ba chiar mai multi :D

Link către postare
gbrgeorge

Aspectul asta este unul din singurele ptr care nu aleg sa ma mut undeva la tara, sa stau la o casa linistit, chiar daca nu este totul pus la punct.

Link către postare
johnyBOY

am votat la tara.. prin asta inteleg sa am o casa cu un pic de curte aproape de oras :hmmmt:

Link către postare
Anelle

Eu am votat nu. Dar "nu" nu inseamna ca n-as locui intr-o casa, eventual in afara orasului, pentru ca aia e altceva. Pentru mine la tara = la sat.

Nu e vorba neaparat de confort, cred ca in ziua de azi poti sa-ti bagi facilitati si acolo. Cred in schimb ca m-as plictisi de moarte. Am mers mult timp in vacanta de vara la bunici si era mult de munca si pe mine munca pe camp nu ma prea atrage. Nu m-ar deranja sa am cateva animale mai mici si mai usor de intretinut si eventual o gradina mica de legume si poate o livada. Dar asta as putea sa am si la o casa in oras sau in afara lui.

In schimb nu ma vad intrand in crasma din sat la un suc, sau facand naveta sa vad un film sau alte chestii de astea. Eu iubesc orasul. Nu m-ar deranja nici sa stau toata viata la bloc, chiar nu ma deranjeaza cu nimic blocul. In plus, nu cred ca as fi fericita daca n-as reusi pana la urma sa realizez ceva din punct de vedere profesional, si nu cred ca as reusi sa fac asta la tara. Cel putin nu in domeniul meu.

Link către postare
Daniel777

Eu unul as locuii cu placere in marginea orasului pe undeva ,unde sa bata la vreo 5 km. Nu m-as plictisii deloc , as vrea linistea mea fara nebunia orasului si nu m-ar deranja nimic . Totusi anii traiti in oras se cunosc si as vrea utilitatile care sunt strict necesare . Asa este si normal nu credeti ? Daca ai bani nu este o problema asta . Apoi mai am un punct de vedere ,care sigur nu o sa-l treceti la pierdute . Zona unde este amplasamentul casei . Intradevar nu as vrea ceva cu muste si tintari tot timpul ,asa cum spune prietenul nostru mai sus . Apoi as vrea ceva daca se poate , intr-o zona cu mai multa padure . Sunt ceva zone din astea , in preajma oraselor numai ca trebuie sa studiati din timp problema si sa-ti faci un studiu de caz . Si ca sa va faceti o idee de final , am fost in concediu undeva departe in Maramures . Si acolo am facut ceva vizite ,in zone de munte, la ceva prieteni . Nu o sa uit niciodata ce poti sa vezi cind iesi in balconul unei case dimineata sau la asfintit , undeva la mijlocul unui munte plin de brazi si cu zone amenajate de livezi si verdeata . Nu vreau deloc sa fac referire la ceva in mod expres dar , sunt unii care sunt departe de noi , chiar si de cei care se mindresc cu ceva vilisoare la marginea orasului . Habar nu au ce inseamna altceva si se bucura ca si bebelusul nestiutor . In speranta ca nu am fost " off " va doresc , bafta pentru a realiza o oaza de liniste care reprezinta o casuta intr-o zona frumoasa .

Link către postare
Robotelu

Am votat da. De ce? Ptr ca aici m-am nascut, aici am crescut si probabil ca aici o sa intru "la cusca". :pfft: In liceu am stat in Tg-Jiu, dar nu pot spune ca m-am indragostit ireversibil de oras. Era mai degraba ceva de genul "nici ca-mi place, nici ca-mi displace".Totusi, cam mult beton si prea putina verdeata. Acum, la facultate, stau in Timisoara; aici e altfel(sau cel putin in zona complexului): sunt copaci, sunt parcuri destule si atmosfera parca e mai destinsa... pot chiar sa o consider o "home away from home". :P Nu vreau sa se inteleaga ca sunt impotriva orasului, dar ma bucur ca nu am fost unul dintre copiii aia care isi intreaba parintii ce e aia gaina, ma bucur ca am avut posibiliteatea sa mananc cirese&Co. direct de la sursa, ma bucur ca am prins obiceiuri care peste ceva ani vor deveni doar o amintire, ma bucur ca am putut sa descopar lectura la umbra nucului, ma bucur ca am putut sa gust direct mustul proaspat facut(si apoi sa dau buzna la toaleta :lol: ), ma bucur ca totusi am primit o educatie care contine atat elemente "de nou, de la oras" cat si elemente "traditionale, de la tara". :good:

Link către postare
gbrgeorge

Cat de frumos ati descris viata la marginea orasului. Eu exclud multe zone de langa Bucuresti unde as vrea sa ma mut si mai degraba as alege linistea suburbiei unui oras ceva mai mare, gen Iasi, Cluj poate chiar Bacau. Orasul sa nu ma cheme decat sa fac cumparaturi ptr simpla aprovizionare si zi de zi (aproape zi de zi) sa primesc prieteni ptr diverse activitati. Dar trebuie bani...

Link către postare
Nick

Este de inteles ca unii dintre noi, cei care am crescut la tara, percep altfel viata acolo, iar daca am fost la mijloc de nou si traditional cred ca ne-a adus numai beneficii in formarea caracterului. Robotelu, mai adaug la ceea ce ai spus si faptul ca ciresele&co despre care aminteai, de cele mai multe ori mancate direct din pom ( :pfft: ), ne-au facut oricum mai sanatosi decat multi dintre cei crescuti in oras :good:

Link către postare
gbrgeorge

Noi, la oras, eram nevoiti sa "furam" cirese, visine, caise. Doar corcodusele erau la discretie :good:.

Link către postare
Amedeo

Eu am votat "NU" pentru ca mi-ar fi destul de greu sa ma acomodez.

Link către postare
Clodius

Chiar daca v-ati muta la tara pt ca vreti sa fiti mai linistiti, nu ar trebui sa va ganditi si la copiii vostri?

Sa fim seriosi, fie ca vreti sau nu, sunt expusi unui mediu cultural si ideologic inferior celor de la oras.

Am vazut destule persoane care s-au mutat la tara si am observat transformarea lor treptata in "tarani veritabili". Eu unul nu-mi doresc asta nici pt mine, nici pt familia mea.

Va rog nu uitati ca aici se discuta de mutarea definitiva la tara si nu de o casa de vacanta.

Exista si extrema cealalta, oraseni care au fost in vizita la tara de 3-4 ori in viata lor si-si doresc o ferma asa cum au vazut in filme, dar sa se trezeasca la 10 si sa aiba oameni care sa munceasca pt ei. Din nou nu este subiectul acestui topic

Link către postare
gabriel

DA Cred ca da pt ca la mine tara este cam la 2 km de bloc( pe drum ca printre blocuri 1 km ) iar teren este cat vezi cu ochii...asa ca de ce nu.

Vin din curte cu masina unde sunt 23 de grade ajung in fata blocului si imi arata 32 deci... sa mai vii sa mori de cald la bloc?.

Singurul care ma deranjaza acuma acolo este lipsa unui drum perfect, cred ca multi aveti asta si vecinii care nu sunt toti civilizati dar pe parcurs vecinii care nu isi au locul vor disparea din peisaj.

Tantari si muste sunt peste tot acuma depinde de voi cum ii alungati...

Link către postare
cristianinvoniciu

Eu unul m-as muta la tara, doar sa fie undeva aproape de oras - Timisoara. Este mai multa liniste decat la bloc.

Link către postare
georgetapaul

Viata la tara e mult mai frumoasa. Mai multa liniste, mancare sanatoasa, gradinarit....

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.