Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Nick

Numele - importanta si semnificatie

Postări recomandate

Nick

Anticii acordau o mare importanta numelor. Ei credeau ca, asa cum astrograma personala e pasaportul nostru terestru, numele si data de nastere dau coordonatele destinului si codul astral unic. Asa cum avem un cod numeric personal, avem si un astfel de cod secret astral. De aceea anumite date si cifre revin obsesiv in viata noastra sau suntem convinsi, de exemplu, ca anumite numere ne aduc noroc sau nu.

Ei aveau mare grija cum alegeau prenumele copiilor, considerand ca acesta le creeaza destinul. Chiar si in Biblie gasim referiri la nume: "Cum este numele lui, asa este si el (numele era asociat cu personalitatea)" sau "Este mai bine sa ai un nume bun (numele era asociat cu reputatia) decat cele mai mari bogatii". Si pentru a nu crede ca si aceste idei tin de superstitii, mai adaug ca insusi Pitagora a creat un sistem existential personalizat ce este in legatura directa cu numele fiecaruia.

Voi ce stiti despre semnificatia numelor voastre? Numele v-a influentat cumva personalitatea? Va place numele vostru?

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Catalin

Nu m-a interesat subiectul și nici nu am studiat/citit pe marginea lui.

Te referi la nume sau la prenume?

Link către postare
Nick

La prenume ma refer. Sigur, si numele de familie are importanta, insa anticii studiau influenta prenumelor asupra caracterului si destinului omului. Hai sa dau un exemplu concret! Marius ( :) ). Provenienta acestui nume este apuseana, din perioada modernismului cult, insa originile lui sunt mult mai vechi. Una dintre radacinile sale se afla in cuvantul etrusc "maru", a carui semnificatie era de barbat. O alta radacina este de origine preromana: maritus=casatorit, sot. Lingvistii sustin ca apelativul Marius are la baza o expresie preromana ce semnifica tanar luptator. Expertii in astro-numerologie considera ca adevarata origine este Mars si inseamna barbatesc, razboinic. La romani, zeul razboiului este Mars (Marte), iar cel care avea acest nume era sau trebuia sa devina un barbat dintr-o bucata, statornic, luptator (si la propriu, si la figurat). :(

Link către postare
Catalin

Aha, interesant.

Ia mai dă-ne un exemplu și cu prenumele de Cătălin. :(

Link către postare
Nick

Asa...devenisi interesat tongue.gif

Stiu ca este un nume ale carui origini sunt grecesti, provenind de la "aikaterine" si inseamna pur. De la aceasta origine s-au dezvoltat Ecaterina, dar si Catalin. Dar nu toti expertii sunt de acord. Unii sustin ca s-ar trage din numele lui Hecate, zeita greaca a magiei ( :naughty: ). O alta sursa posibila este "katerina", un cuvânt grecesc echivalent cu tortura.

Iti place numele tau?

Link către postare
Catalin

Da.

Link către postare
gbrgeorge

Si mie imi place numele meu, dar n-am nicio cunostinta cu referire la sensul lui...daca ma ajuta Nick sa imi spuna unde pot gasi mai multe detalii, o sa va spun daca intr-adevar are si in cazul meu vreun sens.

Link către postare
Nick

George, numele tau este grecesc si semnifica, la origine, agricultor. Varianta care a fost adoptata la noi mai ales in perioada fanariota este Gheorghe. George a patruns pe filiera franceza. Ideea e ca in Elada nu erau foarte multi care sa se poata ocupa de agricultura, deci numele era cu adevarat ales pentru un copil deosebit :(

Robotelu, internetul ofera informatii despre orice si pentru oricine! Pe mine ma interesa daca ne cunoastem semnificatia numelor si daca ne influenteaza in vreun fel faptul ca aceste nume au fost alese pentru noi, daca ne plac sau nu etc.

De exemplu, numele meu nu mi se pare ca mi se potriveste, de aceea probabil ca am avut mereu tendinta de a raspunde mult mai usor la apelative gen "Manu". Dar originea ebraica, faptul ca apare in Biblie (tradus dupa origine "Dumnezeu este cu noi", "Unsul lui Dumnezeu") si a fost asociat cu Jehova, acestea m-au facut sa il consider un nume deosebit, desi nepotrivit caracterului meu.

Link către postare
gbrgeorge

La mine nu se imbina numele atat de bine cu agricultura ce am prestat-o fara numar fara numar fara numar in armata. :)

Imi place numele meu, de fapt nu m-am gandit niciodata cum ar fi sa ma cheme altfel. In schimb pun un mare semn de intrebare cu referire la numele ce il vor purta copii mei.

Link către postare
Anelle

Mie imi place numele meu (Anda), singura problema reala e ca nu apare in aproape nici un dictionar de asta cu nume. Am fost si eu interesata mult timp de treaba asta si eu cred ca numele are o importanta foarte mare, dar noah. Al meu e prea diferit sa apara pe undeva :)

Link către postare
dudu

Vechi de cateva secole, prenumele Dragos are, in ciuda frecventei pe teritoriul romanesc, origine slava. Raspandirea sa este, fara indoiala datorata prefixului drag, de la care s-au format numeroase cuvinte cu rezonanta pozitiva.

In cele mai multe cazuri, barbatul care poarta numele Dragos, este indemanatic si da dovada de pricepere in chestiunile tehnice, mecanice, electrice si electronice, precum si in diverse instalatii. Ambitia il determina ca, o data ce se apuca de mesterit, sa nu se opreasca pana nu termina.

Cel mai bine inregistreaza succese daca ajunge la concluzia ca va obtine satisfactii personale de pe urma unor rezultate pozitive. Din fericire, poate cataloga drept personal orice provocare ce i se pare demna de interes.

PS: Dragos = dulce glorie (cica)

De acord cu ultima fraza... la chestiile tehnice sunt ok, insa nu vreun zeu (sunt economist, ce mama naibii! :) )

Dezavantajul major este ca, desi imi place numele meu, raspund destul de greu la el, toata lumea stiindu-ma de Dudu

Daca as fi avut un baiat, i-as fi spus Dragos tocmai din aceasta cauza insa cum am doi, nu am dorit sa am de dat explicatii peste cativa ani :D

Modificat de dudu

Link către postare
Nick

Anelle,

probabil ca numele tau este o varianta provenita din grecescul andros, avand ca echivalent barbatesc, curajos. De aici Andrei, Andreea. Ce e frumos e ca in andros isi are originea si androginul (fiinta perfecta, jumatate barbat, jumatate femeie) :)

Link către postare
Miadry

Pe mine ma cheama Adriana.

Deci, Adrian este un nume latin si isi are originea in Hadrianus, insemnand de la Hadria, acesta din urma fiind numele unei localitati din Imperiul Roman.

Prenumele Adrian predispune la capacitatea de a intelege oamenii cu care vine in contact si a da egala atentie unor puncte de vedere diferite, chiar opuse. Pentru ca ii displace sa asiste la conflicte sau la suferinta cuiva, are tendinta de a le aplana, doar de dragul armoniei. Totusi, acest talent de pacificator ii poate provoca lui insusi suferinta , caci, pe de o parte, se baga in chestiuni care nu il privesc, iar pe de alta parte adesea beligerantii il fac pe el vinovat de starea de tensiune. Caracter prietenos si amabil, poate imbratisa profesii in care talentul sau de a media sa fie pus in valoare.

Sa stiti ca se potriveste perfect.:D

Link către postare
georgelubiba

Nume de copii ca lumea mi se par Filip si Igor.

Link către postare
alerginzbor

Interesanta descrierea numelui meu... Victor :)). Nu de alta da ce-i drept e greu sa nu simt emotiile celorlalti. Sunt prea greu de "pacalit" in aceasta privinta. :) De lumea spiritelor.. nu cred =))

Link către postare
Marius

Hai sa dau un exemplu concret! Marius ( biggrin.gif ). Provenienta acestui nume este apuseana, din perioada modernismului cult, insa originile lui sunt mult mai vechi. Una dintre radacinile sale se afla in cuvantul etrusc "maru", a carui semnificatie era de barbat. O alta radacina este de origine preromana: maritus=casatorit, sot. Lingvistii sustin ca apelativul Marius are la baza o expresie preromana ce semnifica tanar luptator. Expertii in astro-numerologie considera ca adevarata origine este Mars si inseamna barbatesc, razboinic. La romani, zeul razboiului este Mars (Marte), iar cel care avea acest nume era sau trebuia sa devina un barbat dintr-o bucata, statornic, luptator (si la propriu, si la figurat). wink.gif

În completare,

Despre numele Marius

Numele Marius este de origine latina si se pare ca isi are radacina in numele zeului roman al razboiului, Marte, insemnand "razboinic". In alta interpretare, provine de la radacina latina "mar, maris", ce semnifica "mascul".

In sensul sau latin, poate semnifica si varianta masculina a numelui Maria.

Raspandit in aproape toata Europa, dar mai ales in Italia, Franta, Spania si Portugalia, numele de Marius reproduce vechiul nume gentilic roman - Marius. El a devenit celebru in epoca republicana datorita lui Caius Marius, un vestit om de stat si comandat militar.

Incercand sa lamureasca pe deplin originea si semnificatia acestui nume, cercetatorii au ajuns la concluzia ca el se apropie de cuvantul etrusc "maru", care era numele unei functii si care initial a avut intelesul de "om, individ".

Exista pareri care sustin ca el ar putea fi apropiat si de radicalul indo-european "mer mor", cu intelesul de "barbat tanar, femeie tanara", care se intalneste si in limba latina "maritus" ("casatorit, sot", de la verbul "marito" - "a se casatori").

Contrar aparentelor, numele de Marius nu are nicio legatura cu binecunoscutul nume de Maria, asa cum gresit se crede. Acest nume nu isi datoreaza recunoasterea datorita influentei crestine, ci mai ales datorita faptului ca a fost reluat direct din istoria romana in epoca Renasterii si a devenit rapid foarte utilizat in perioada revolutiilor democratice bugheze (mai ales din Franta).

Numele de Marian este derivat de la numele de Marius, pe cand numele de Mariana face parte din familia numelui de Maria (se considera chiar ca sunt unul si acelasi nume).

Link către postare
vSM

STEFAN

Nume mult apreciat in tarile europene, provine din cuvantul grecesc stephanos, care inseamna coroana.

Personalitatea generata de acest nume purtatorului sau este prietenoasa si dornica de a face cunostinte. Aceasta se poate dovedi o calitate, caci da nastere unei persoane foarte sociabile, dar nu este intotdeauna in avantajul lui Stefan si, in anumite cazuri, nici in al prietenilor sai. Daca nu isi stapaneste dorinta de a se socializa, nu poate face, pe de o parte, o selectie obiectiva a oamenilor care ii formeaza anturajul, iar pe de alta, nu se poate concentra cum se cuvine asupra altor activitati privind viata familiala, profesionala si sentimentala. Fiindca in general se apropie de oameni cu o atitudine pozitiva, are tendinta de a presupune ca toti cei pe care ii intalneste sunt la fel de deschisi.

Link către postare
MirelaMC

MIRELA

Cu toate ca numele a fost imprumutat din franceza si italiana, exista ipoteze conform carora etimologia ar fi latina, provenind din verbul mirari - a se minuna, a uimi - adevaratul sens fiind "minunata, deosebita". Persoana care poarta acest nume este inzestrata cu mult calm si rabdare. Ea stie ca dorintele nu se implinesc peste noapte si ca este nevoie de timp si de rabdare pentru a obtine ceea ce vrei. Lipsa imediata de reactie o face sa para inactiva, dar in realitate isi alege reactiile abia dupa ce le cantareste si dupa ce decide care dintre ele este mai potrivita momentului si imprejurarilor si mai cu seama care sunt cele mai convenabile consecinte pe termen lung.

Sa nu uitam sa remarcam sonoritatea aparte a numelui Mirela, acesta fiind compus din notele muzicale MI, RE, LA, de unde si denumirea de nume muzical.

Link către postare
cotizo

Despre numele  Vlad ? ce se poate spune?

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.