Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Merita HBO banii platiti la abonament ?

gbrgeorge
 Share

Recommended Posts

De aproape 2 ani am inclus in abonamentul UPC si posturile HBO si HBO COMEDY. Si stateam si ma gandeam daca se merita sau nu sa platesc in continuare. Filme (relativ) noi se dau cam de 2 ori pe luna in premiera si timp de 5 luni il inveti pe dinafara. Cateodata iti mai dau si filme de succes mai vechi gen TITANIC, ZIUA INDEPENDENTEI (astea acum mai de curand). Intr-adevar, ai o optiune in plus cand nu ai ce face si vrei sa vezi ceva. Voi ce parere aveti de posturile astea ?

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Cand aparuse televiziunea prin cablu si era ASTRAL stapana pe zona unde stateam in Bucuresti si ne dadusera HBO aproape o saptamana fara plata. Bagasera cele mai bune filme ale momentului, cu putine repetari si era toata lumea innebunita. Este vorba de 7 sau 8 ani daca nu mai bine. Acum, nu mai sunt asa incantat si sunt tentat sa renunt. Dar cred ca o sa ii simt lipsa din grila de programe. Observ ca mi-a intrat in reflex ca la cateva minute sa dau si pe HBO.

Eu cred ca merita banii programul HBO. Daca nu ai optiunea de a descarca si urmari filme de DVD sau alte gadgeturi e un program ok, mai ales pentru premierele de la ora 20:00.

Eu am pachetul complet de la DIGI, mai ales pentru canalele suplimentare Discovery care sunt doar la acest pachet si nu regret niciun ban platit in plus.

Am avut si eu HBO pana cand mi-am dat seama ca nu am timp sa-l urmaresc. Am renuntat, avand in vedere ca uneori, seara, reusesc sa mai vad cate un film, iar pentru asta sunt suficiente si celelalte posturi tv.

• 1 year later...
  • 5 weeks later...

La mine de vreo doi ani HBO este in pachetul de baza, adica m-am trezit cu el in grila si nici n-am solicitat sau platit suplimentar pentru asta. Acum ma uit destul de rar pe HBO, mi se mai nazare cateodata, cand am chef de vazut vreun film si imi dau seama ca e mai fain sa-l urmaresc pe ditamai ecranul de la televizor, decat pe monitorul de la computer.

In rest, ce sa zic, daca as plati pentru el, de ar fi cazul? Acum nu, insa daca intra in vigoare legile care se preconizeaza sa ne urmari mai atent activitatea online, atunci da, as plati pentru HBO. HBO Comedy nu m-ar interesa, poate doar Cinemax-ul, ca am vazut ca difuzeaza ceva filme europene.

Oricum, pc, televizor, orice, palesc toate in fata vizionarii unui film la cinema. Din nefericire, insa, acest lucru nici nu mai este disponibil in multe orase din tara, si nici acolo unde cinematografele functioneaza, filmele aduse nu sunt mereu cele care merita vazute. Se axeaza prea mult pe latura comerciala a problemei, desi se mai fac destule filme bune, nu toate au parte de un pr atat de agresiv incat sa trezeasca interesul oricarui roman.

Cred ca am devenit si prea comozi sa mergem la CINEMA. Cat am stat in Focsani spuneam ca atunci cand ma voi muta inapoi in Bucuresti voi merge in fiecare saptamana la CINEMA. Rezultatul nu vrei sa-l stii... Pentru mine a invins, momentan, comoditatea si internetul sau televiziunea. Ma gandesc acum la altceva. Oare as merge sa vad un film la CINEMA daca nu ar avea un PR agresiv, asa cum l-ai numit tu ?

La mine in oras de vreo 12 ani nu mai exista cinematograf. In locul respectiv acum este o discoteca (pe care unii se incapataneaza cu indrajire sa o numeasca "club"). Apoi in orasul resedinta de judet ( :rolleyes: ) e un cinematograf, cu conditii deplorabile (adica miroase a cat de vechi sunt husele alea de la la scaune, e mirosul ala specific de loc neaerist si lipsit de lumina naturala de muuulti ani) si cu spectatori care te fac sa faci spume ( eu n-am ajuns la intepeciunea de a nu ma enerva cand le suna telefonul, cand vorbesc la telefon sau chiar dau replici actorilor de pe ecran, dar asta am vazut si la piese de teatru, nu numai la film). Dar asta e alta discutie. In alta ordine de idei, un film, chiar mai subred, pare mult mai fain vazut la cinematograf. Cand eram studenta era o reclama la Connex ( pe vremea aia) - o vazusem de sute de ori la televizor, insa cand au proiectat-o inaintea filmului am ramas wow, efectul a fost cu totul altul.

Ca sa revin la subiect, as prefera oricand cinematograful in favoarea HBO-ului sau a altui post de televiziune (ca sa nu mai vorbim de cele care intrerup filmele cu pauze considerabile de publicitate). Pe de alta parte, genul asta de televiziuni iti ofera posibilitatea de a urmari si filme mai vechi. Cand eram copchilas ma uitam, de exemplu, martea seara pe TVR, la cinemateca, si asa am vazut toate filmele lui Hitchcock si multe alte serii complete de filme, ba cu unii actori (imi aduc aminte de seria filmelor cu Alain Delon sau cu Elizabeth Taylor), ba ale unor regizori. Astea era si mai pot fi inca surse foarte faine de cultura cinematografica si nu numai. Unde altundeva ar fi putut generatiile astea mai recente in primul rand sa auda de asa ceva, daramite sa le vada? De altfel, TVR 1 si TVR-ul, in general, continua sa aibe in programe cea mai buna selectie de filme. Mai buna chiar decat HBO, unde selectia de filme este mult mai... pestrita.

• Upvote 1

• 8 months later...

Sa zicem ca acum chiar merita....au inceput sa difuzeze cele mai tari seriale si filmele cat de cat noi aparute destul de repede.

Edited by antoanetam

• 3 years later...

Domnilor si Doamnelor care sunteti responsabili cu grila de programe HBO..

sunt abonat de cel putin 15 ani..si cu parere de rau vad ca calitatea filmelor difuzate scade vertiginos in ultimii ani..

se difuzeaza numai filme de second hand ca sa spun asa..

daca nu aveti ce difuza filme noi si bune..macar difuzati cele mai vechi ..dar bune sa fie

vad de cel putin 2 ani ca ..ori va doare la basca de grila de programe..ca sa nu mai spun ca filmele se repeta la nesfarsit

dar sunt si de proasta calitate..drame..comedii de 2 bani..:(

ma gandesc la modul cel mai serios sa anulez abonamentul hbo..caci nu vad un viitor bun daca lucrurile continua asa

ca sugestie..faceti si voi ca TNT..caci sincer..a devenit mai atractiv ca hbo in multe cazuri..

cu respect..si inca mai astept o revenire a hbo asa cum era el..va salut..