Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gbrgeorge

Sarata Monteoru

Postări recomandate

gbrgeorge

Am avut ocazia sa vizitez (daca nu este mult spus) o parte din Sarata Monteoru. Cum vii dinspre Buzau (in cazul meu) si te indrepti catre Ploiesti, faci dreapta spre Merei. Un mare popas unde sunt parcate cateva tiruri si alte autoturisme (semn ca este mancare buna) iti arata cand trebuie sa te desparti de drumul national. Intrii in localitatea Merei. Un drum bun, plombat ici-colo te duce catre Sarata Monteoru. Dar pana sa ajungi acolo, te intampina niste drumuri curbate ce iti ofera o adevarata placere sa conduci. 5 km (aproximativ) o tii pe un astfel de drum. Dimineata de primavara, cu pomii usor usor infloriti dau nota 10 decorului. La intrare in Monteoru, un teren de mini-fotbal pe care cativa tineri jucau badminton iar altii tenis de picior arata nota relaxanta a statiunii. Urma sa vizitez cateva locuri despre care o sa va spun mai incolo.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

dudu

Cateva pareri si aici

Fiind buzoian, cunosc statiunea din copilarie - veneam cu taica-meu in vacantele de vara la bazinul cu apa sarata si petreceam zile faine

Intre timp, statiunea a fost privatizata pe bucati, noii proprietari nefacand absolut nimic sa mentina (macar) activele achizitionate. Prin urmare, ce era "traditional" a cam disparut, aparand intre timp doar cateva pensiuni mai rasarite (va recomand Casa cu Tei - este a unei cunostinte care stie sa faca turism - se mananca f bine)

De fiecare data cand ma apropii de centrul localitatii, visavis de un maaare teren de fotbal / islaz de pascut functie de utilizatori - este tabara de copii SM aflata, de asemenea, in paragina :P

Link către postare
Anelle

Eu am trecut pe acolo acum 2 ani si am stat o noapte intr-o pensiune... "Casa cu tei" parca se numea (dar nu sunt sigura)... oricum pensiunea aia era incredibil de frumoasa (si ieftina, I may add). Asta e singura amintire pe care o am, prin statiunea propriu zisa nu m-am plimbat prea mult ca eram doar in trecere.

Link către postare
Ploiesteanul2015

O staţiune tot mai prosperă, merită vizitată ;)

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.