Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Diferenta intre anvelopele de vara, de iarna si all season

Marius

Recommended Posts

• Management

Anvelopa All Season

• Este fabricata special pentru a fi utilizata pe parcursul intregului an, pentru toate anotimpurile. Imbina calitatile anvelopei de vara si a celei de iarna. In conditii extreme este inferioara celei de vara pe uscat sau celei de iarna pe zapada.

Anvelopa de vara

[*]Este fabricata special pentru a fi utilizata la temperaturi mai mari de 7

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Foarte interesant. Credeam ca punand doar cauciucuri de iarna pe rotile unde ai tractiunea este mai mult decat sufient ptr a evita derapajul. De fapt...nu e chiar asa.

Deci cauciucurile de vara sunt facute dintr-un material mai tare (care aluneca rau iarna pe gheata), iar cele de iarna sunt dintr-un material mai moale ca sa aiba aderenta, iar vara la temperaturi ridicate se toceste foarte repede. E logic :D

Cele all season... sunt un compromis.

Edited by demy

Foarte interesant. Credeam ca punand doar cauciucuri de iarna pe rotile unde ai tractiunea este mai mult decat sufient ptr a evita derapajul. De fapt...nu e chiar asa.

De fapt in prima curba stransa o sa iei gardurile la rand, dar de data asta cu spatele :P

Nu inteleg ce vrei sa zici. Da, vei reusi sa prinzi viteza, ai tractiune cu ele pe fata, dar spatele mult mai alunecos se va comporta intr-una ca si cum te-ai arunca cu frana de mana trasa. Chiar si atunci cand nu e deloc fun treaba asta.

• 1 year later...
  • Management

Jurnaliștii britanici de la AutoExpress au realizat un nou test menit să demonstreze diferențele majore între comportamentul unei mașini echipate cu pneuri de iarnă față de un vehicul identic, dar dotat cu anvelope de vară.

Pentru ca rezultatul obținut la testul realizat în Suedia să fie cât mai relevant britanicii au utilizat două mașini identice și seturi de pneuri de iarnă și vară produse de același furnizor. Prima încercare la care au fost supuse vehiculele a fost frânarea bruscă la o viteză de circa 50 km/h (30 mph). Mașina dotată cu anvelope de iarnă s-a oprit dup exact 27 de metri, în timp ce vehiculul cu pneuri de vară a avut nevoie de 85 de metri pentru a ajunge la 0 km/h. Prin urmare, cauciucurile de vară au nevoie de o distanță de trei ori mai mare decât cele de iarnă pentru a ajuta mașina să se oprească. Mai mult chiar, mașina nepregătită pentru iarnă a trecut cu o viteză de peste 40 km/h (25mph) pe lângă punctul în care mașina bine echipată pentru anotimpul rece se afla deja oprită.

Al doilea test a fost cel al demarajului de pe loc și al accelerării până la o viteză de 50 km/h. Și în acest caz diferența a fost net în favoarea mașinii echipate cu anvelope de iarnă. Și în cazul unei virări bruște, vehiculul acesta a avut un răspuns mult mai exact la comenzi decât cel dotat cu pneuri de vară.

• 3 weeks later...

Sarind de la o problema la alta (si remarcand cat de "miraculoase" pot fi cauciucurile de iarna) si in acelasi timp, adaptandu-ma la regulile impuse de guvernul nostru roman, vin cu o "problema" (si cer o rezolvare, nefiind cunoscator in acest domeniu) si anume un uruit ca de avion care-mi pune nervii la incercare si totodata limitele. De curand am schimbat avelopele cu unele de iarna (m-am adaptat si eu), la ce dracu' scoate uruitul ala nu pot sa inteleg + ca au fost echilibrate... e oare normal sa am sunetul ala, zi de zi, noapte de noapte?...sa fie acea flora de vina?... nu au fost bine echilibrate?...

Ce n-am mentionat, sunt second-hand (insa starea lor arata destul de ok), in jur de 10% uzura, daca mai este cineva cu o astfel de problema, va rog lamuriti-ma si pe mine!

• Management

Anvelopele de iarna sunt zgomotoase din cauza insertiilor de pe portiunea de rulare. Datorita acestora apare si uruitul care te deranjeaza.

Deci e ceva firesc uruitul ala, nu trebuie sa-mi fac probleme ca ar putea aparea stiu eu ce defectiune din montarea anvelopelor.

Multumesc pentru lamurire!

Edited by iionut
  • Management

Nu trebuie sa-ti faci probleme, e ceva normal. Vei scapa de zgomot doar dupa ce vei trece pe anvelopele de vara.

Numai bine.