Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gbrgeorge

Campionatul mondial de Fotbal din Africa de Sud

Recommended Posts

Nick

....au revoir de la Franta.

Alors, tout est finit! Franta isi face bagajele. Un joc haotic, neputinta din partea echipei fosta campioana mondiala. Scorul final (2-1 pentru Africa de Sud) elimina ambele echipe. Uruguay castiga grupa, fiind urmata de Mexic.

Reason for edit: Acum scrisese George inaintea mea :P

Modificat de Nick

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

gbrgeorge

Nick, facem un pact. Comentezi tu meciurile de la 17:00 si eu pe alea de la 21:00 :P

Link către postare
Nick

:shock: Nu raspund la provocari de genul asta! Cum sa ma abtin?

On: Cat despre meciul din seara asta, inca astept golurile lui Messi. Se presupune ca nu ar fi cine stie ce greutate sa se intample asa ceva: Ghana nu ar trebui sa puna probleme argentinienilor.

Pe de alta parte, aud la stiri, citez: "FIFA se temea de un blat la meciul dintre Mexic si Uruguay". E, hai! Pai la nivelul asta vorbim despre blat? Sunt infectati jurnalistii astia romani de ceea ce se intampla in asa-zisul campionat romanesc. :P

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Alors, tout est finit! Franta ... fosta campioana mondiala.

Momentan, pana la terminarea actualului campionat, inca este campioana en-titre. :P

Link către postare
gbrgeorge

Nu era Italia castigatoarea CM din 2006 ?

L.E. - ba da. A castigat in finala contra Frantei cu 5 - 3 la penalty.

Modificat de gbrgeorge

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Asa-i. Greseala mea. Nu-mi dau seama la ce ma gandeam cand am postat. :P

Modificat de R_a_z_v_a_n

Link către postare
Catalin

Păi beutura asta ... o fi ea bună la gust, dar cu timpu ... te TERMENĂ!!! :shock::P

Link către postare
dudu

Franta nu mi-a depasit asteptarile iar Anglia nu e departe

App de Campionatul Mondial... :P)

post-134-1277235104_thumb.jpg

Link către postare
R_a_z_v_a_n

A naibi ea de beutura daca ar fi ea de vina!? Sau poate chiar mi-as fi dorit sa fie ea. :P

ON: Grecia - Argentina 0-2 si Nigeria - Coreea de Sud 2-2

Link către postare
gbrgeorge

Si primele optimi suna cam asa :

Uruguay - Coreea de Sud

Argentina - Mexic

Link către postare
Nick

Un meci destul de plictisitor acesta intre Anglia si Slovenia (scor 1-0). Ieri sau alaltaieri ma intrebam cum de i-a votat cineva pe englezi intre favoritii la accederea in finala :P . Inca nu au ajuns acolo si, dupa o parere absolut personala, nici nu s-ar putea intampla asta, dar, iata, se califica in extremis in runda urmatoare. In cealalta partida, SUA a invins Algeria (1-0), un gol inscris in minutul 92. Asadar, calificate din aceasta grupa: Anglia si SUA.

Link către postare
Catalin

Eu votez cu Argentina. Cred că ei vor fi următorii campioni mondiali.

Link către postare
gbrgeorge

Si Brazilia joaca bine...

In seara asta s-au calificat germanii care au batut pe Ghana cu 1 - 0 chinuit. Iar celelalt meci Australia - Serbia 2 - 1.

Asadar, avem alte optimi hotarate : SUA - Ghana, Germania - Anglia.

Link către postare
R_a_z_v_a_n

Azi de la ora 17:00 (deja e 17:35 B) ) avem :

• Slovacia - Italia (italienii sunt condusi cu 1-0 )
  • Paraguay - Noua Zeelandă

De la 21:30

• Camerun - Olanda
  • Danemarca - Japonia

Link către postare
gbrgeorge

Prima surpriza. Italia termina pe ultimul loc in grupa. Detinatorii trofeului termina in genunchi.

L.E. - scrie Nick ceva. Tre sa editam B)

Modificat de gbrgeorge

Link către postare
Nick

Dupa ce vicecampioana de acum patru ani a ajuns acasa, si Italia (campioana en-titre) o urmeaza. A fost un meci frumos, de calitate numai in ultimele 10-15 minute. Poate ca italienii meritau sa fie invinsi, dar parasira Campionatul Mondial destul de frumos. Slovacia invinge Italia, scor 3-2, si se califica in optimi alaturi de Paraguay.

Lasa, George, macar eu comentez mai mult B)

Link către postare
gbrgeorge

Poate ca la francezi ne asteptam cu totii sa plece acasa, dar la italieni chiar a iesit o surpriza. Vor mai fi si alte surprize ?

Link către postare
Catalin

Care ești cel care votat Italia sus

Link către postare
Nick

Sincer, in ultimele 10 minute chiar imi paru rau ca pleaca Italia, desi eram incantata pentru performanta Slovaciei. Nici eu nu pricep de ce au fost asa de slabi in meciurile de pana acum, inclusiv in vreo 70 de minute din cel de azi B)

Francezii macar au un antrenor pe care il persifleaza si e un dezastru ce e in echipa aceea, dar italienii? B)

Modificat de Nick

Link către postare
gbrgeorge

Totusi, chiar si cu un antrenor slab, nu inteleg cum poti cu o asa echipa sa nu te califici.

Link către postare
Nick

Fiecare componenta a unui angrenaj trebuie sa functioneze. Ce se intampla cand capul o ia razna? Daca toate partile corpului sunt sanatoase, ce mai poti face cand capul nu este in stare sa mai coordoneze? Ca sa ajung totusi in domeniul fotbalistic, nu-mi vine in gand decat proverbul "Unde nu-i cap, vai de picioare!", capul fiind antrenor. Bineinteles ca antrenorul are o mare importanta. In cazul francezilor, Domenech nu si-a impus niciodata autoritatea, nu si-a motivat jucatorii, nu a reusit sa se faca respectat prin valoarea ca tehnician sau ca om. De aici toate dezastrele care au urmat. Italienii, insa, m-au surprins. Lippi are o autoritate recunoscuta de toti datorita succeselor sale. Poate dezastrul a venit din niste idei ce tin de mentalitate, de infatuare. Ce or fi gandit italienii? Ca toti vor lesina de teama pentru ca sunt campionii mondiali? Chiar si in meciul de ieri au mers pe aceeasi tactica: de ce sa atace cand pot sa (se) joace in careul lor? B)

Apoi, ganditi-va, ce alta campioana mondiala nu a avut un parcurs dezastruos la urmatorul campionat? Francezii stiu ce zic...

Link către postare
Nick

Se pare ca toata lumea a facut "greva" dupa meciul dintre Portugalia si Brazilia. (Sper sa nu ajunga niciuna in finala :doh: ).

In fine, avem primele calificate in sferturi: Uruguay si Ghana. La ora 17.00, azi, meci tare: Germania ( :shock: ) - Anglia.

Link către postare
gbrgeorge

M-a batut Nick. :doh:

Deci, treaba este in felul urmator. La 2 - 2 (cum era normal) lucrurile stateau altfel. Mi-a placut cum au jucat englezii dupa ce au luat primele 2 goluri. Pacat ca a stricat tusierul farmecul. Acum alta echipa era calificata.

Link către postare
Nick

Era si normal :doh:

POATE ca soarta meciului a fost decisa in momentul anularii golului englezilor, insa nemtii au jucat foarte bine. Oricum, favorita mea pare sa urmeze calea care trebuie :shock: . Cred ca si Argentina - Mexic va fi un meci spectaculos.

Link către postare
gbrgeorge

Si Argentina - Mexic a fost umbrit de o greseala mare de arbitraj, mai exact un offside cat ziua de post de mare. S-a terminat 4 - 1 ptr Argentina dar Mexicul a jucat frumos.

Astazi am avut un meci plictisitor intre Olanda si Slovenia incheiat cu victoria olandezilor cu 2 - 1.

Acum avem Brazilia cu Chile. Un meci frumusel pana acum cu dominatia brazilienilor.

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

• Create New...

Informaţii importante

By using this site, you agree to our Terms of Use and Politica de confidenţialitate.