Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Anelle

Ghid turistic pentru Cluj

Postări recomandate

Anelle

Fac acest topic pentru ca am cunoscut multi oameni online care ulterior au vizitat Clujul si mi-a facut placere sa ii plimb. Asa ca ma gandeam sa fac un scurt ghid pentru cei care se gandesc sa faca o plimbare pana aici :D Eu prezint aici traseul pe care il urmez eu cand vreau sa-i arat cuiva orasul, dar nu ma supar (ba chiar sper) sa mai faceti completari.

De obicei incep cu parcul mare:

Cluj-Napoca_2Ffp.jpg

Am avut ocazia sa plimb si un american prin parc, care mi-a zis ca seamana foarte mult cu parcurile lor... avem placute cu toate pasarile care pot fi gasite in parc, cu poze si denumiri... avem un mini-parc pentru copii, care s-a dezvoltat destul de mult in ultimii ani... si bineinteles avem restaurantul Chios cu terasa si lacul cu barci (au bagat si barci in forma de lebede).

Din parc, imi place sa urc pe cetatuie:

cetatuia.jpg

Urcarea e mai grea decat pare in pozele astea :) Dar merita. De sus se vede tot Clujul.

La coborare putem trece prin Piata Muzeului:

200px-Obeliscul_Francisc_I.jpg

unde putem vizita Biserica Franciscana, putem sta la o terasa si auzim exersand elevii de la liceul de muzica.

Apoi, cat mai suntem in centru, trec in revista scurte opriri in Piata Unirii (Matei Corvin):

statuia_matei_corvin01.jpg

cu o eventuala pauza pe o banca (oricum dupa cetatuie suntem obositi). Daca avem noroc, nimerim cate un targ de carte. Iarna aici este instalat un patinoar si se vinde vin fiert. Si cat stam aici, putem vedea si niste ruine romane, recent bagate sub sticla.

Prin apropiere mai gasim si Muzeul de Istorie si Muzeul de Arta.

Trecem pe langa Turnul Croitorilor:

croitori_1.jpg

Care a fost reamenajat de curand, nu stiu daca se poate intra sau nu...

Mergem pe Eroilor:

2861661015_b06ccf25f5_m.jpg

unde vara e plin de terase si iarna de beculete... cred ca aici s-au luat putin dupa Brasov, dar nu conteaza :D

Si ajungem in piata Avram Iancu:

73fe1aefae.jpg

Fantana arteziana din jurul statuii e plina de luminite multicolore si este si ceva muzica de ambianta tot timpul. Insa mie imi place sa vin aici iarna cand e PLIN de lumini, nu-ti mai vine sa mai pleci. Si daca reusesti pana la urma sa te desprinzi, in spate este Catedrala Ortodoxa si peste drum Opera Romana, unde poate ai noroc sa prinzi un spectacol de teatru, opera, opereta sau balet, unde va vine sa credeti sau nu, de obicei sala e plina (pentru ca Clujul e oras cultural, dom'le :D )

Ne intoarcem putin inapoi si trecem pe la Casa de cultura care in sinea ei nu e vreun monument arhitectural deosebit, dar unde se tine de obicei fie un targ, fie vreun spectacol... indiferent daca e de teatru, muzica populara sau stand up comedy.

Urcam apoi la Gradina Botanica:

cluj_gradina_botanica.jpg

unde trebuie sa iti rezervi ceva timp daca vrei sa o vizitezi pe toata. Exista diverse sectiuni... trandafirii, muzeul, cele 3 sere, padurea, gradina japoneza, cactusii, etc.

Bineinteles, obiectivele turistice sunt mult mai multe, astea sunt doar cele pe care le urmez eu de obicei si care mi se par de referinta. Poate imi voi completa lista. Imi cer scuze de calitatea imaginilor, le-am ales dupa marime, sa fie cat mai mici :D

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Super prezentarea! :)

Link către postare
cuibus

Mai multe fotografii din Cluj-Napoca gasiti si pe www.cuibus.ro

Vizionare placuta!

Modificat de Marius

Link către postare
roxxy202

faina idee,acuma m-am inscris si eu

sunt din Cluj,ce sa zic ffff.frumos ce ai facut tu aici ^_^

dar parerea mea proprie si personala (cum intotdeauna exista un dar... :angry: )

este ca ar putea fi mult,mult mai curat...

oricum super!!

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.