Jump to content

Photo

Inmatriculare fara taxa de poluare

• Please log in to reply
16 replies to this topic

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
O solutie mai anevoioasa, dar cu succes este actiunea in justitie. Multe instante din tara s-au pronuntat deja in favoarea celor care au dat in judecata institutiile statului implicate, iar cumparatorii de autovehicule le-au putut inmatricula fara sa plateasca taxa.
Si noua varianta a taxei este discriminatorie, astfel poate fi atacata in justitie. Pentru a putea face acest lucru sunt necesare parcurgerea catorva etape:
  • te prezinti la Directia Regim Permise de Conducere si Inmatriculare a Vehiculelor fara chitanta care atesta plata taxei pe poluare.
    Se refuza inmatricularea autovehicolului intrucat lipseste de la dosar chitanta. Trebuie solicitat un raspuns oficial si in scris din care sa reiese ca DRPCIV refuza inmatricularea.
  • cu raspunsul scris de la DRPCIV, se actioneaza in judecata institutia in instanta de contencios administrativ din cadrul tribunalului, fie la cea de drept comun si se solicita judecatorului sa oblige DRPCIV sa inmatriculeze masina fara plata taxei.
    In motivarea actiunii, trebuie mentionata incalcarea art. 85 si 90 din Tratatul de la Roma, precum si a articolului 148, alin. 2 din Constitutia Romaniei.
    Articolul 90 spune ca nu poti stabili pentru marfurile existente pe teritoriul statului tau un regim fiscal discriminatoriu fata de marfurile care vin din spatiul intracomunitar, iar alin. 2 din articolul 148 mentioneaza ca in conflictul dintre o lege interna si o lege comunitara are putere cea comunitara.
  • trebuie platite taxa de timbru si onorariul avocatului.
Este bine ca inainte de a intenta proces sa verificati care optiune este mai costisitoare, plata taxei sau procesul.
Trebuie luat in calcul si timpul in care se poate solutiona litigiul. Durata procesului depinde de gradul de incarcare al instantei respective, in mod normal, poate dura intre o luna si sase luni. La asta trebuie adaugat si un eventual recurs al DRPCIV, insa, fiind vorba de o hotarare care nu este supusa dreptului de apel, este executorie imediat. Practic, iti poti inmatricula masina imediat dupa sentinta.
  • 0

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
Attached File  taxa_auto_hotarare_restituire.pdf   155.58KB   372 downloads
Attached File  Hotarare_taxa_poluare1.pdf   165.55KB   332 downloads
  • 0

ionass

ionass

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
A reusit cineva sa castige in instanta ?
  • 0

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
Da. Vezi aici. ;)
  • 0

andra

andra

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
buna ma puteti ajuta cu un model de cerere de chemare in judecata in vederea recuperaii taxei de prima inmatriculare si cu un model de cerere in vederea inmatricularii masinii fara plata taxei de poluare, va multumesc anticipat!!!!!
  • 0

felix12xwk

felix12xwk

Member

• Members
  • PipPip
  • 55 posts
Pe raza Curtii de Apel Craiova nu se castiga, inca, actiunile pt restituirea taxei pe poluare.
  • 0

Catalin

Catalin

Devoted Member

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 3,571 posts
Ne poți da mai multe detalii?
  • 0

felix12xwk

felix12xwk

Member

• Members
  • PipPip
  • 55 posts
Scuze de intarziere, ceea ce vreau sa spun este ca pana in prezent actiunile in instanta pentru restituirea taxei pe poluare (nu si cele pt prima inmatriculare) fie au fost respinse inrevocabil, fie au fost suspendate de catre Curtea de Apel Craiova, ca instanta de recurs.
  • 0

tlc

tlc

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
In Bucuresti mai sunt sanse de izbanda, cu forma actuala a taxei? Am inmatriculat masina saptamana asta (marti am platit taxa, 2450 lei)

merci
  • 0

andrei1000

andrei1000

Registered User

• Juniors
  • 2 posts
Sunt disperat...daca poate cineva sa ma ajute...daca sunteti careva avocat sau sunteti in tema cu legislatia...
In luna mai am dat si eu i judecata statul roman pt taxa auto... aveam de platit 3600 euro ... in data de 16 sept era termenul de iesire a sentintei...
avocatul m-a amanat pana ieri...cand mi-a spus ca a iesit sentinta...dar e revocabila...adica cu termen de recurs 15 zile...
dar cele 15 zile se calculeaza din momentul in care a iesit sentinta 16 sept... sau de cand a intrat nu stiu ce ordonanta de urgenta(nu stiu care si ce contine)...
Asta era intrebarea mea ---de cansd se calc cele 15 zile?
Si statiul are sanse de castig la recurs?
Va rog sa ma ajutati...
  • 0

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
Cele 15 zile se calculeaza de la data cand ti-a fost comunicata sentinta.
  • 0

andrei1000

andrei1000

Registered User

• Juniors
  • 2 posts
Eu am depus actele pentru inaintarea procesului in mai 2010.Un cumnat de-al meu le-a depus in iunie 2010. Lmine trebuia sa-mi iasa sentinta in 17 sept 2010, iar la el in oct.2010. La el i-au iesit in 03 sept, iar masina este deja inmatriculata, iar pe mine m-au amanat din 16 sept pana in 03 oct, cand mi-a iesit o sentinta revocabila, adica cu drept la recurs din partea statului(la cumnatul meu i-a iesit executorie). in data de 06 oct a aparut o ordonanta de urgenta prin care statul impune prefecturilor sa faca recurs la toate sentintele castigate de oameni.
Deci, ce spuneti,asta e dreptate?
Acum mergem la curtea de apel de la Cluj sa vedem ce iese, mi-au dat termen 26 noiembrie.Avpcatul spune ca sunt sanse, dar nu poate stii sigur daca voi castiga, desi EXISTA LEGE SCRISA CUM CA TAXA E ILEGALA, pt masinile aduse din comunitate.
Alta faza tare, la 2 prieteni de-ai mei-sot si sotie, la el i-a iesit sentinta in 06 si si-a inmatriculat masina, iar la nevasta-sa in 07 si au facut recurs, ca la mine. AVOCATUL spune ca va face un referat cum ca statul discrimineaza...
Nu pot sa cred ce se intampla in tara asta,,,daca stiam nu ma intorceam in veci in tara asta de c___t.
Daca careva dntre voi a mai trecut printr-un recurs, va rog spuneti-mi cu a iesit, se castiga sau nu?[/size]
  • 0

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
ICCJ obliga prefecturile sa inmatriculeze masini second-hand din statele UE fara taxa de poluare

ICCJ a decis prin Decizia 24/2011 asupra unui recurs in interesul legii, prevazand faptul ca actiunea avand ca obiect obligarea Institutiei Prefectului prin serviciul de specialitate, la inmatricularea autovehiculelor second-hand achizitionate dintr-un alt stat membru al Uniunii Europene, fara plata taxei de poluare prevazuta de OUG 50/2008 si fara parcurgerea procedurii de contestare a obligatiei fiscale prevazuta de art. 7 din OUG 50/2008 este admisibila.

In cazul cererilor de restituire a taxei de poluare intemeiate pe dispozitiile art. 117 alin. (1) lit. d) din Codul de procedura fiscala, nu se aplica procedura de contestare prevazuta de art. 7 din OUG 50/2008 raportat la art. 205-218 din Codul de procedura fiscala.

Decizia a fost luata in sedinta din data de 14 noiembrie 2011, Instanta suprema admitand cu aceasta ocazie si alte 3 RIL-uri, cu privire la aplicabilitatea unor cresteri salariale magistratilor, indemnizatia lunara pentru cresterea copilului si calitatii procesuale pasive a Statului in unele litigii in baza Legii 10/2001.
  • 0

marry

marry

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
cine ma poate ajuta si pe mine cu un model de ordonanta presidentiala pentru numere provizorii??? si cu modele de cerere pentru politia inmatriculari si administratia financiara pentru a inmatricula o masina fara plata taxei auto???

va multumesc si m-as bucura daca ma puteti ajuta !!!

Edited by marry, 05 December 2011 - 05:53 PM.

• 0

mariosen

mariosen

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
am nevoie de un model de cerere de chemare in judecata pe taxa de poluare.In 20.12.2011 se face un an de cand am platit taxa si am respectat si procedura prealabila catre admin.finantelor publice.Vreau sa cer restituirea taxei.
  • 0

popoiugabi

popoiugabi

Registered User

• Juniors
  • 1 posts
buna ziua
ma numesc gabi si sunt posesorul unei masini inmatriculata in bulgaria
as vrea daca se poate sa o inmatric in romania fara a plati taxa auto
mentionez ca am masina de 5 ani si am toate actele in regula
am citit pe forum ca se poate acst lucru dar dureaza
cine poet sa imi dea mai multe informatii?

astept raspuns
multumesc anticipat
  • 0

Marius

Marius

Administrator

• Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 5,359 posts
gabi
Procedura descrisa in primul post al acestui topic este valabila si acum, chiar daca postul a fost scris in 2009.
Eu am castigat restituirea taxei de inmatriculare, dar nu vad vreun motiv sa nu ai castig de cauza daca urmezi procedura de mai sus.
Te sfatuiesc totusi sa cauti un avocat. Sunt avocati care se ocupa exclusiv cu astfel de actiuni si care au avut rezultate pozitive.

Bafta!
  • 0

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users