Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

teoul

Vechile fabrici construite(sau nu) de comunisti.

Postări recomandate

teoul

Buna ziua,

am 15 ani , deci nu am trait pe vremea comunismului, insa fabricile comuniste sau ruinile care le lasa ma infioreaza si pe mine si ma intristeaza. Pe unde locuiesc eu era o fabrica de pile, care acum este ruine. mai departe e fosta fabrica de masini Vulcan, care acum este dezafectata. Tot prin zona este si o fabrica care arata ca un crematoriu al lui Hitler pe care scrie "Industria Iutei". Pe bulevardul Regina Maria este o fabrica de bere lunga si dezafectata de cand o stiu eu. Am aflat de curand povestea ei. Ea apartinea unui tip pe nume Bragadiru, care a constiut-o prin 1880-1890 si care la colectivizare i-a fost confiscata de comunisti si de atunci a inceput sa mearga din ce in ce mai prost. Acum dupa cum stiti este dezafectata , desi a fost o tentativa de a o renova dar cred ca doar asa de fatada.

Cam atat stiu eu despre fabricile din Bucuresti.

Pentru imbogatirea cunostiintelor colective apelez la cei care mai stiu cate o poveste -doua a unor fabrici din Bucuresti. Haideti sa nu trecem in fiecare zi pe langa o fabrica fara sa-i stim povestea!

Multumesc!

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

JulianaJulia

Pai povestea este simpla...cei din Ro or sa i-o vanda unui milionar american .. cum de altfel s-a intamplat cu toate fabricile din romania.. ruine sau nu ..

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.