Jump to content
Romania Forum

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

Marius

Unde preferati sa petreceti concediul?

Preferintele privind locul de petrecere al concediilor  

42 voturi

1. 1. Unde preferati sa petreceti concediul?

• in tara
      22
    • in strainatate
      20

Postări recomandate

Marius

Am initiat acest topic si poll-ul, pt a vedea care sunt preferintele voastre.

Rugamintea mea este, sa motivam votul printr-un post.

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Publicitatea este afişată doar vizitatorilor. - Click aici pentru înregistrare

R_a_z_v_a_n

Votat "In tara". Sunt atatea locuri in care putem merge, atatea frumuseti avem in tara asta incat nu cred ca ne ajunge o viata sa le vezi pe toate.

Link către postare
Marius

In tara am votat si eu. Imi place muntele, iar la noi e superb ...

Link către postare
Catalin

Eu am votat "afara" pt ca in tara am tot fost.

Link către postare
vali

In strainatate, pt ca este de multe ori mai ieftin, sunt oamenii mai civilizati si poti ajunge mult mai repede in locurile pe care vrei sa le vizitezi(incepand cu Ungaria exista drumuri, nu ca la noi). Si din multe alte motive...

Link către postare
claudiusnc

In strainatate...oameni civilizati, care stiu sa iti ofere comfortul de care ai nevoie...la un pret rezonabil!

De lacomia de la noi....sa nici nu aud!

Link către postare
Ricuss

Afara din doua motive :

- preturi mai mici ,drumuri mai bune (nu se sparge baia de ulei :lool:)

- in tara am mai fost

Salve.

Link către postare
janozs_szekely

In strainatate, pt ca este de multe ori mai ieftin, sunt oamenii mai civilizati si poti ajunge mult mai repede in locurile pe care vrei sa le vizitezi(incepand cu Ungaria exista drumuri, nu ca la noi). Si din multe alte motive...

Asa e, Ungaria se construit foarte mult drum autostrada. Fost-ai tu la noi la Balaton lac?

Link către postare
Dobybest

Eu? in strainatate desigur ! De ce? Pentru ca e mult mai frumos si nu se compara cu litoralul romanesc si cu serviciile de kk de aici ! Iar preturile nu sunt mai mari ca in Romania uneori chiar mai mici !

Link către postare
vali

@janozs_szekely

inca nu am ajuns la Balaton cu toate ca am fost de mai multe ori in ungaria. Dar este pe lista mea pentru un concediu in viitor

Vara asta totusi cred ca o sa merg pana in Bulgaria pt ca tot aud pareri bune despre statiunile lor de la Marea Neagra. Asa ca o sa merg cateva zile acolo sa ma conving

Link către postare
Cyanilla

Strainatatea o prefer.Iarba e mai verde la altii.Besides, Romania nu pleaca nicaieri, pot da oricand o fuga oriunde in tara(da, avem o tara frumoasa, pacat ca e locuita), e mai palpitant sa ai contact cu persoane si locuri cu o cultura diferita

Link către postare
Ionut

In tara. Asa e. poti sa vezi si Romania din masina, pe drumul pana la vama!

Link către postare
Anelle

Am votat strainatate, desi m-am hotarat greu. Romania am vazut-o, mai sunt vreo 3-4 zone pe care as mai vrea sa le vad si cam atat.

Din pacate cred ca marele minus la noi e ca te cam plictisesti. Orice lucru care merita vazut la noi, il termini de "vazut" in maxim o ora. Si dupa aia? Din cauza asta noi alegem de obicei excursii cu masina, avem un traseu si dormim in fiecare noapte in alt loc.

Cred ca zona de munte e cea mai frumoasa la noi, si daca mergi cu o gasca de prieteni presupun ca nu te plictisesti.

Deci am ales strainatatea. Cred ca sunt mult mai multe lucruri de vazut, mai multe de facut, mai multe noutati. Stiu ca unii prefera sa mearga in vacanta sa se relaxeze, eu prefer sa explorez.

Link către postare
vali

Am fost zilele trecute pana in Bulgaria si pot sa zic ca litoralul lor este cu mult peste ce avem in Romania. Hoteluri foarte ok, preturi corecte si oameni foarte amabili...Si se circula mult mai civilizat decat pe soselele noastre.

Asa ca o sa treaca ani buni pana mai merg la noi la mare.

Link către postare
Stefan

In tara!

Prefer muntele, dar o data la 2 ani merge si pe litoral! :good:

Link către postare
martinje

am votat in tara pentru ca i-mi plac zonele rustice, in care nu sa implementat atat de mult economia de piata, cu produse traditionale, care vor disparea in viitorii ani. Pe urma si in tara si afara va fi acelasi whisky ca palinca noastra va disparea (de ex.)

Link către postare
Marius

martinje ai dreptate. Sunt sigur ca cei ce au scris aici ca prefera muntele, exact aceste aspecte au fost hotaratoare.

Link către postare
gabriel

In tara si la munte si la mare , muntele vara si iarna iar marea vara , oricine ar zice ca e frumos ca e nush cum afara e artificial, asa ma duc naiba la piscina.

Avem atat de multe zone si minunatii de vazut in tara asta si cu masina si pe jos de vin si strainii sa vada si noi cautam afara.

Eu consider ca afara trebuie ajuns dupa ce am fost in prea multe zone la noi.

Link către postare
Amedeo

in cazul meu unde imi petrec vacanta...ar fi in principiu in tara...pentru ca avem o multime de teluri turistice ca sa le zic asa pe care nu le-am vizitat...am vizitat si pe afara dar in tara nu indeajuns ca cetatean al acesteia dupa parerea mea:)

Link către postare
RAIKKONEN

In tara ! Za land of soise !

La munte,ca de mare sunt satul :)) ! Si mai sunt zone in care nu am ajuns ...

Link către postare
UbyOne

Salutare...uite ca am ajuns si pe aici...:D

Am votat in strainatate pt ca in tara am fost peste tot,intradevar avem o tara extraordinara,pacat ca nu se stie cum sa se faca safie si atragatoare,avem niste servicii,preturi...nasoale...ata ete!

Link către postare
sean28

in tzara!

e prea mare si frumoasa ca sa mnerg in Halkidiki (sau cum s-u fi scriind)

Link către postare
Borisake

Oriunde numai in Bucuresti nu. :beer: Ultimul CO a fost pana in Portugalia ( Albufeira )cu masina.

Link către postare
gbrgeorge

Viata nu mi-a oferit ocazia sa merg inca afara din tara si inca nu sunt satul de meleagurile mioritice, desi strainatatea pare ademenitoare si exagerat de frumoasa. Am votat asadar "in tara"

Link către postare
demy

Am votat in strainatate. Am cautat mult timp locuri frumoase la noi in tara, ele exista, insa de fiecare data am intampinat aceleasi "mici" probleme: in afara de zonele extrem de aglomerate unde te calci in picioare cu masini extrem de scumpe si minoritati nationale extrem de indiferente fata de mediul inconjurator, in locurile linistite si frumoase (in care copacii inca mai sunt la locul lor si nu sunt defrisari masive) nu gasesti cazare decenta sau drumul este inpracticabil.

In afara de acest aspect, de exemplu iarna vreau sa merg la schi. Unde ? Pe Valea Prahovei (ca doar e aici...), e imposibil de ajuns pentru ca tot DN-ul este blocat, 70% dintre soferi depasesc coloana peste dunga dubla, si dupa 4h in care faci 45km si ajungi la destinatie iti faci zob schiurile prin bolovanii de pe partiile noastre.

Stiu ca mai sunt partii si in alte zone (in Maramures de exemplu), dar am fost vara acolo si imi amintesc ca efectiv nu am avut unde ma caza.

Prin urmare, mai bine ma lipsesc... Cu parere de rau...

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.

Informaţii importante

Acest website foloseşte cookie-uri. Navigând în continuare vă exprimaţi acordul asupra folosirii lor. Mai multe informaţii Politica de confidenţialitate.