Jump to content



Noua Jetta - Premieră internaţională


  • You cannot reply to this topic
3 replies to this topic

#1
Catalin

    Devoted Member

  • Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 3,541 posts
Volkswagen a prezenat noua Jetta, în Time Square – New York, maşina fiind complet înnoită.

Succesorul celei mai populare limuzine germane din America face un salt imens înainte, din punct de vedere al conceptului şi al stilului. Design-ul se prezintă mai dinamic decât niciodată.
Posted Image
Noua Jetta nu îşi mai împarte elemente de caroserie cu Golf, ci că este un model la fel de independent precum, de exemplu, CC sau Tiguan.
Comparativ cu modelul anterior Jetta, dimensiunile au fost reechilibrate: ampatamentul are în plus 7 centimetri şi lungimea exterioară este mai mare cu 9 centimetri, rezultatul fiind că maşina este mai spaţioasă şi mai confortabilă.
Interiorul a fost reconceput și pentru prima dată, clienţii vor putea înlocui pur şi simplu, la distribuitorii Volkswagen, aplicaţii din interior, în măsura în care apare dorinţa de a individualiza şi mai mult design-ul.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Modelul stabileşte noi repere mulţumită motorului turbodiesel cu cea mai modernă injecţie directă common-rail.
Patru motoare pentru America: În SUA şi în Canada, noua Jetta este oferită cu trei motoare pe benzină şi cu un motor turbodiesel cu injecţie directă (TDI Clean Diesel). Două dintre cele patru motoare sunt noi: motorizarea de intrare (85 kW /115 CP) şi TDI-ul common-rail (103 kW/140 CP). Motorul pe benzină de 2,5 litri cu 125 kW /170 CP a fost perfecţionat tehnic, la fel ca şi motorul sportiv, de vârf, 2.0 TSI cu 147 kW /200 CP, care, începând cu 2011, va propulsa în America de Nord modelul de top Jetta GLI.
Versiunea americană echipată cu TDI Clean Diesel de 103 kW/140 CP corespunde normei de poluare BIN 5 (valabilă în america), iar iar preţurile încep de la 15.995 USD, acolo pe piața americană.
Şase motoare pentru Europa: În Europa va fi implementată o strategie potrivită pieţei respective. Toate motoarele sunt caracterizate prin cilindree mai mică şi supraalimentare. Iar asta înseamnă: o putere uşor mai redusă pentru motorizarea de intrare, cilindree în parte mult redusă şi, pentru toate variantele, supraalimentare. În 2011, patru din şase motoare vor fi noi în gama Jetta: 1.2 TSI (77 kW /105 CP), 1.4 TSI (118 kW /160 CP), precum şi cele două motoare turbodiesel common-rail 1.6 TDI (77 kW /105 CP) şi 2.0 TDI (103 kW /140 CP). Ca şi până acum, hightech în forma deja consacrată, este oferit de 1.4 TSI (90 kW /122 CP) şi 2.0 TSI (147 kW /200 CP). Cu excepţia 1.2 TSI, toate motoarele pot fi dotate opţional cu DSG cu 6 trepte (77-kWTDI, 103-kW-TDI, 147-kW-TSI) precum şi cu DSG cu 7 trepte (90-kW-TSI, 118-kWTSI). Desigur, fiecare motorizare Jetta corespunde normelor de emisii Euro 5. În plus, 1.2 TSI şi 1.6 TDI sunt dotate şi cu pachetul BlueMotion Technology.

Printre dotările tehnice se numără sistemul Start-Stop şi recuperarea energiei kinetice prin sistemul de recuperare a energiei de frânare.
Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

#2
Catalin

    Devoted Member

  • Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 3,541 posts
New VW Jetta


#3
5 0 R ! N

    Senior Member

  • Senior Members
  • PipPipPipPip
  • 679 posts
  • Location:Bucuresti/Moi (Gorj)
Frumoasa...ce mi se pare mie e ca seamana la triple cu Audi A4, iar la faruri cu VW scirocco

#4
Catalin

    Devoted Member

  • Owner
  • PipPipPipPipPip
  • 3,541 posts
VW JETTA 2011






1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users