Zeci de elevi de la Şcoala Vlaicu Vodă au vizitat ieri secţia de istorie a Muzeului Judeţean Olt, unde au aflat lucruri despre oraşul lor, cu ocazia împlinirii a 642 de ani de la prima atestare documentară.
Elevii au văzut şi facsimilul primului document în care este menţionat oraşul Slatina. Au primit ecusoane cu inscripţia „642“, dar şi o traducere a facsimilului.
Copiii învaţă la şcoala cu numele voievodului Vlaicu, a cărui pecete o poartă „actul de naştere“ al oraşului oltean.
Prima atestare documentară a Slatinei o constituie hrisovul latinesc din 20 ianuarie 1368, prin care Vladislav Vlaicu, domnul Ţării Româneşti, acorda negustorilor braşoveni privilegii, scutindu-i, între altele, şi de plata unor vămi precum cea de la Slatina.
Aşezarea de la Slatina e mai veche de 642 de ani
Aurelia Grosu, specialistă în istoria locală, susţine că descoperirile arheologice arată că şi înainte de documentul de la 1368 în zona Slatinei existau nişte aşezări. Ea spune că vechimea acestor locuri ar fi cu 5.000 de ani î. Chr.
„Fără îndoială că oraşul nostru are o vârstă venerabilă. A existat înainte de 1368 şi acest lucru este argumentat prin descoperirile arheologice realizate de-a lungul timpului în arealul Slatinei şi care ne menţionează o vârstă de aproape 5.000 de ani înainte de Christos“.
Importanţă comercială
Documentul prin care este atestată Slatina dovedeşte importanţa comercială pe care aşezarea de lângă râul Olt o avea.
Istoricii susţin că aici era primul loc din câmpie prin care Oltul putea fi trecut cu uşurinţă, neexistând un pod la acea vreme.
„Înţelegem că prin documentul de atestare Slatina avea o importanţă comercială extraordinară, favorizată şi de amplasarea ei pe malul Oltului“.
„Amprenta şi funcţia comercială a Slatinei s-au menţinut de-a lungul timpului, fiind unul dintre târgurile importante. Funcţia comercială a permis evoluţia Slatinei de la aşezare rurală la târg şi după aceea la oraş“, susţine Aurelia Grosu.
No replies to this topic
#1
Posted 21 January 2010 - 10:36 AM
1 user(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users
Sign In
Create Account






Back to top








